Twitter planifikon të ndalojë numërimin e lidhjeve dhe fotove për 140 karaktere

Twitter

Jo shumë kohë më parë, pashë një cicërimë nga iPhone News në të cilën titulli i lajmit ishte prerë. Nëse na ndiqni në Twitter, do të keni vërejtur që ne botojmë titullin e artikullit, një lidhje me postimin dhe imazhin e tij të paraqitur. Në këtë kohë, si fotografia ashtu edhe lidhja zbresin karakteret nga 140 kufiri Twitter ka krijuar, por kjo është diçka që mund t'i ketë ditët e numëruara.

Nga Bloomberg, i cili citon burime të njohura me këtë temë, Twitter do të ndalojë numërimin e fotove dhe lidhjeve si pjesë e 140 mesazheve të karaktereve. Personi që dha informacionin dëshiron të mbetet anonim dhe siguron që ndryshimi mund të bëhet brenda dy javësh. Për momentin, lidhjet kanë 23 karaktere të gjata, ndërsa fotot janë 24, kështu që nëse të dy dërgohen, kufiri bie nga 140 karaktere në 93.

Twitter do të lejojë që më shumë informacion të shtohet brenda dy javësh

Shtë e qartë se Twitter është një rrjet i rëndësishëm shoqëror dhe, edhe pse shumë nga hijeshia e tij është për shkak të këtij kufiri prej 140 karakteresh, është një fakt që ndonjëherë na duhet diçka më shumë që të jemi në gjendje të shprehim vetveten. Kjo është arsyeja pse përdoruesit duhet të dërgojnë një screenshot në një aplikacion shënimesh me tekstin e shkruar ose të përdorin aplikacione si TwitLonger, një shërbim që na lejon të shkruajmë shumë më tepër tekst që arrihet përmes një lidhjeje që përfshihet në cicërimë.

Personalisht, unë e kam të qartë se cili duhet të jetë hapi tjetër: ishte spekuluar që kufiri do të rritet në 10.000 karaktere, diçka që tashmë është e disponueshme në mesazhe të drejtpërdrejta, por që mund ta bëjë leximin e Timeline tonë një makth, për gjënë më të mirë do të ishte përfshirja e një shërbimi që funksionon si TwitLonger. Ideja është që mesazhet të mbeten 140 karaktere të gjata (që fotot dhe lidhjet nuk llogariten është mirë), por që ne mund të aktivizojmë një mundësi për të përfshini më shumë tekst nëse dëshirojmë. Gjëja më e mirë do të ishte të mos kishim aktiv opsionin e paracaktuar, pasi kjo mund ta bëjë Timeline tonë të mbushet me lidhje të panevojshme në rastet kur një mesazh mund të redaktohet dhe të përmbushë kufirin e 140 karaktereve, nëse nuk e aktivizoni atë në një cicërimë që e kërkonte ( për sa kohë, siç thashë, nuk mund të redaktohej për të përshtatur 140 karaktere).

Në çdo rast, ajo që duket të jetë më afër nesh është që fotot dhe lidhjet të ndalojnë së numëruari në kufirin e 140 karaktereve, diçka që do të ndodhë për dy javë. Pyetja që mbetet është: a do ta lëshojnë këtë API në mënyrë që ta përdorim në aplikacione të palëve të treta ose do të jetë në dispozicion vetëm nga versionet zyrtare?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.