Twitter teston cicërima me 280 karaktere

Një nga problemet me të cilat përballen përgjithësisht përdoruesit e Twitter, të cilët nuk kursehen saktësisht në fjalë, është kufiri 140 karakteresh. Me kalimin e kohës ju jeni mësuar me të, por ndonjëherë ju duhet të postoni më shumë se një cicërimë me të gjitha informacionet që dëshironi të ekspozoni. Disa kohë më parë u përfol se rrjeti i mikroblogjeve synonte të zgjeronte numrin e karaktereve, por ky informacion u mohua nga kompania. Tani, është vetë kompania që ka botuar një artikull në blogun e saj në pretendon se ka filluar të testojë kufirin e karakterit midis disa përdoruesve, deri në 280.

Vendimi për zgjatjen e këtij kufiri nuk ka origjinën nga zgjerimi i opsioneve të përdoruesve të kësaj platforme dhe të atyre që nuk e kanë bërë ende, një arsye më shumë se e justifikuar. Sipas kompanisë, në varësi të gjuhës që përdorim për të botuar, numri i karaktereve të përdorur ndryshon ndjeshëm, edhe pse në disa mund të jetë deri në dyfish. Për shembull, në gjuhë të tilla si Japoneze, Kineze ose Koreane, i njëjti informacion mund të transmetohet në gjysmën e karaktereve si në Spanjisht, Anglisht, Portugez ose Frëngjisht, në mënyrë që ata të mund të botojnë dy herë më shumë informacion me kufizimin aktual të 140 personazheve.

Sipas Twitter, kompania dëshiron që njerëzit ta bëjnë këtë shprehen në një mënyrë të thjeshtë përmes platformës së tyre dhe ata kanë filluar të testojnë një limit prej 280 karakteresh për ato gjuhë që preken nga nevoja për të ngjeshur postimet, të cilat janë të gjitha përveç japoneze, kineze dhe koreane. Për momentin, shtrirja e kufirit është në dispozicion në një grup të vogël përdoruesish për të kryer një provë për të parë se çfarë rezultatesh ofrojnë dhe për të studiuar mundësinë e zgjatjes së këtij kufiri midis të gjithë përdoruesve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.