Twitter për iOS do të tregojë një paralajmërim nëse përdorim gjuhë të papërshtatshme

Twitter

Në vitet e fundit, Twitter është kritikuar gjerësisht për dështimin e ndërmarrjes së hapave për të parandaluar përmbajtjen urrejtëse që është në dispozicion në platformën e saj. Politikat e kompanisë së Jack Dorsey nuk lejojnë përdoruesit t'u drejtohen njerëzve të tjerë me fyerje të çdo lloji ose me përmbajtje degraduese, por ata mund ta bëjnë atë hapur.

Në vitin 2017, Twitter filloi të mbyllte profilet që postonin përmbajtje që kompania tha se ishte e ndjeshme. Përveç kësaj, ai gjithashtu krijoi një seri të blloqe të përkohshme për cicërimat nga njerëzit që konsiderohen të diskutueshëm, do të shfaqen vetëm ndjekësit e asaj llogarie. Por, duket se mjafton dhe ai dëshiron të shkojë një hap më tej.

Twitter po teston një veçori të re në iOS që paralajmëroni përdoruesit që keni përdorur gjuhë të ndyrë në cicërimën që do të publikoni, duke ju ftuar ta rishikoni, por në asnjë moment nuk do të jetë e ndaluar ta botoni, ju vetëm rekomandoni që ta rishikojmë.

 

Kur gjërat nxehen, ju mund të thoni gjëra që nuk i keni fjalët. Për t'ju lejuar të rimendoni një përgjigje, ne po zhvillojmë një eksperiment të kufizuar në iOS me një paralajmërim që ju jep mundësinë të rishikoni përgjigjen tuaj para se të publikohet nëse përdor gjuhë që mund të jetë e dëmshme.

Sipas Sunita Saligram, Drejtore Globale e Politikave për Twitter:

Ne po përpiqemi t'i inkurajojmë njerëzit të rimendojnë sjelljen e tyre dhe të rimendojnë gjuhën e tyre para se të postojnë, sepse ata shpesh gabohen në një moment dhe mund të thonë diçka për të cilën pendohen.

Sipas Saligram, kjo masë e re, e cila do të testohet gjatë dy javëve të ardhshme vetëm në anglisht, është duke synuar shkelësit e politikave të Twitter që nuk janë shkelës të përsëritur. Nëse kjo masë e përkohshme është e suksesshme, ajo do të zbatohet në pjesën tjetër të botës dhe në të gjitha gjuhët, megjithëse do të jetë një proces i ngadaltë dhe i mundimshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.