Twitter tani ju lejon të heshtni tweets, hastags dhe emoji me azhurnimin e ri

Twitter

Pak më shumë se një muaj më parë, një numër i madh i thashethemeve filluan të botoheshin për shitjen e mundshme të ndërmarrjes mikroblogjike Twitter, por më në fund dhe siç e dimë të gjithë asnjë nga palët e interesuara më në fund nuk bëri hapin e parë. Të fundit në mosmarrëveshje për të hedhur në peshqir ishin Disney dhe Foursquare, duke argumentuar se problemi i trolling Twitter mund të dëmtojë seriozisht imazhin e tyre si një markë. Problemi i trolling nuk është i ri në Twitter, por që nga ardhja e Jack Dorsey si përgjegjësi maksimal, ai po përpiqet të bëjë gjithçka që është e mundur për t'i përmbajtur ato dhe që përdoruesit të mund të kufizojnë kontaktet me palët e treta.

Në një provë të re të përpiqen të ndalojnë trollet e Twitter të bëjnë gjërat e tyre, kompania ka lansuar një funksion të ri që ju lejon të heshtni cicërimat, hastagët, fjalët ose emoji, një azhurnim që ka filluar të jetë i disponueshëm në të gjitha platformat mobile përveç versionit në internet. Në blogun Twitter ku janë njoftuar këto funksione të reja mund të lexojmë:

Tani ju lejojmë të heshtni fjalë kyçe, fraza dhe madje biseda të tëra për të cilat nuk doni të shihni njoftime, dhe do t'i arrijë të gjithë në ditët e ardhshme. Kjo është një tipar që shumë prej jush na e kërkuan dhe ne do të vazhdojmë t'ju dëgjojmë për ta bërë atë më të mirë dhe më të plotë me kalimin e kohës.

Ata prej nesh që përdorin vetëm Twitter, si burimin kryesor të informacionit mbi temat që na interesojnë më shumë dhe mbajmë një aktivitet të përditshëm, vlerësojmë të gjitha zbatimet që mund të na ndihmojnë të kontrollojmë ndërveprimin, veçanërisht ato që synojnë të parandalojnë përdoruesit nga mbajtja e trolleve që nga ardhja e Jack Dorsey si CEO i Twitter, kompania ka shtuar një mori karakteristikash, përveç nisjes së Periskopit, dhe unë mendoj se është koha për të korrur frytet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.