Twitter tashmë na lejon të shtojmë GIF vendas në aplikacionin e tij për iOS

ridizajnimi i eksitimit

Prej disa kohësh, GIF janë bërë një formë komunikimi që na lejon të shprehim në një animacion të vogël, gjendjen tonë shpirtërore, një reagim, në ndjenjë, gëzim, trishtim ... Në fund të viteve '90, interneti ishte plot me GIF në faqet ose pjesët e faqeve që ishte në ndërtim e sipër. Nëse do të ishit disa vjeç, me siguri keni parë më shumë se një punëtor duke gdhendur gurin në një nga ato GIF.

Telegram, për të ditur rëndësinë që kanë këto lloje skedarësh për disa kohë, shtoi funksionin me motorin e vet të kërkimit, për të lejoni përdoruesit të shprehen në një mënyrë tjetër. Ndërsa në WhatsApp ata janë ende duke pritur për të parë nëse ata mundohen të shtojnë mbështetje për këto animacione të vogla.

Kompania e fundit e madhe që ofron vetëm mbështetje për skedarët GIF është Twitter, duke ofruar mundësinë për të shtoni direkt një GIF nga vetë aplikacioni përmes një butoni të dedikuar e cila na lejon të kërkojmë një nga bazat e të dhënave më të mëdha në botë të GIF: GIPHY, që nga rruga, ka aplikacionin e vet për iOS. Më në fund, nuk do të jetë më e nevojshme të kopjoni dhe ngjisni skedarët që duam të ndajmë me ndjekësit tanë në aplikacion.

Më parë Twitter tashmë ofroi mundësinë për të ndarë skedarë GIF përmes aplikacionit, por duke përdorur metodën e kopjimit dhe ngjitjes nga një aplikacion ose një ueb tjetër, gjë që e bëri procesin shumë të rëndë për t’u përdorur shpejt. Që nga ajo datë, qershor 2014, më shumë se 100 milion GIF janë dërguar përmes rrjetit social mikroblog, duke provuar edhe një herë se ky lloj skedari është rendi i ditës midis përdoruesve dhe se në shumë raste është opsioni më i mirë për të shprehur diçka më shumë se një emoticon i trishtuar. Për momentin ka të ngjarë që butoni nuk është shfaqur ende, por sigurohuni që do të shfaqet në ditët e ardhshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.