Udhëzues: Si të eksportoni fotot tuaja nga Google Photos në iCloud

Pas nisjes në 2015 sishërbim falas për ruajtje të pakufizuar dhe bëni të gjithë marketingun tuaj rreth këtyre karakteristikave, Google Photos ka qenë një opsion i përdorur gjerësisht nga përdoruesit e Apple për të gjitha pajisjet e tyre. Megjithatë, tani që Google ka njoftuar se hapësira ruajtëse nuk do të jetë e pakufizuar në 2021Shtë një kohë e mirë për të marrë parasysh mundësitë që kemi për të marrë fotot tona nga shërbimi Google dhe për t'i transferuar ato në një tjetër siç është iCloud.

Megjithëse shërbimi nuk do të jetë i pakufizuar në vitin 2021, që nga ajo kohë nuk ka asnjë nxitim për të bërë këtë transferim fotografish shërbimi nuk është më i pakufizuar që nga 1 qershori 2021. Për më tepër, shërbimi do të ofrojë 15 GB hapësirë ​​ruajtëse falas për video dhe foto nga kjo datë e tutje.

Sidoqoftë, nëse biblioteka juaj është më e madhe se 15 GB, Do të jetë më mirë nëse planifikoni ta zhvendosni atë në një shërbim të tillë si iCloud në rast se doni ta mbani atë (e cila me sa duket ne jemi të sigurt që ju dëshironi). Ne do të shpjegojmë më poshtë hapat që duhet të ndiqni për të eksportuar bibliotekën tuaj nga Google Photos në iCloud.

Si të eksportoni bibliotekën tuaj të Fotografitëve Google në iCloud

Opsioni 1 - Si të shkarkoni të gjithë bibliotekën tuaj të Fotografitëve Google

 1. Mund të shkoni te takeout.google.com te shkarkoni një kopje të plotë të bibliotekës suaj të Fotove Google
 2. Për të eksportuar vetëm foto / video, klikoni në «Zhbëni të gjitha» në anën e djathtë të listës
 3. Zgjidhni vetëm Google Photos nga lista e shërbimeve të disponueshme
 4. Në fund, klikoni në «Hapi tjetër»
 5. Zgjidhni preferencat tuaja të eksportit (frekuenca, lloji i skedarit dhe madhësia)
 6. Klikoni mbi Krijoni eksportin
 7. Ju do të shihni një përparim të eksportit dhe do të merrni një email nga Google sapo të përfundojë procesi. Kjo mund të ndryshojë në varësi të madhësisë së bibliotekës tuaj

Opsioni 2 - Si të shkarkoni përmbajtje specifike nga Google Photos

Thjesht të shkarkoni përmbajtje specifike që mund t'ju interesojë nga Google Photos, ju mund ta bëni nga photos.google.com nga çdo kompjuter ose direkt nga iPhone, iPad ose ndonjë aplikacion tjetër i pajisjes. Ky opsion do të na lejojë të zgjedhim vetëm atë përmbajtje që do të dëshirojmë të transferojmë në një shërbim tjetër ose thjesht mbani në pajisjen e shkarkimit.

Nga Mac / PC në ueb

 1. Hyni në photos.google.com dhe identifikohuni me llogarinë tuaj të Google
 2. Zgjidhni ato foto që dëshironi të shkarkoni duke shënuar kontrollin rrethor që është në secilën miniaturë
 3. Ju mund të zgjidhni të gjitha nëse zgjidhni fotot lart majtas dhe mbani Shift dhe zgjidhni videon / foton e fundit nga biblioteka. Kjo është gjithashtu e dobishme për zgjedhjen e diapazoneve.
 4. Ju mund të përdorni mënyrë e shpejtë në tastierë Shift + D për t'i shkarkuar ato ose kliko në butonin me tre rrathë në pjesën e sipërme të djathtë dhe kliko te "Shkarkoni"

Nga aplikacioni Google Photos në iOS

 1. Hapni aplikacionin "Fotografitë e Google" në iPad ose iPhone
 2. Shtypni gjatë në një miniaturë fotografike për ta zgjedhur
 3. Zgjidhni fotot që dëshironi duke rrëshqitur gishtin nga fotoja e zgjedhur ose shkoni duke klikuar një nga një ato që dëshironi të shkarkoni
 4. Shtypni butonin "Ndaj" në krye
 5. Zgjidhni «Ndajeni» në fund
 6. Dërgojini ato me AirDrop ose me email nëse është e nevojshme

Si të importoni fotot tuaja në iCloud

Pasi të keni shkarkuar të gjitha fotot nga biblioteka juaj Google Photos që dëshironi të ruani në iCloud, ne do të vazhdojmë t'i importojmë ato në dy mënyra: Mac ose nga interneti

Nga një Mac

 1. Hape Fotografitë e aplikacionit në makinën tuaj
 2. Fut të gjitha fotot e shkarkuara nga Google Photos. Mund të tërhiqni edhe dosjen në të cilën i keni ruajtur
 3. Klikoni në Fotografitë në shiritin në krye të sistemit
 4. Shko te Preferencat> iCloud> Fotografitë e Markës iCloud kështu që gjithçka sinkronizohet me iPhone dhe iPad tuaj.

Një opsion tjetër, i cili do të varet nga sa fotografi ose video keni shkarkuar, është të AirDrop iPhone ose iPad tuaj që ka të aktivizuar opsionin iCloud Photos. Në këtë mënyrë, pasi të transferohen në pajisje, ato do të ngarkohen automatikisht në iCloud.

Nga faqja e internetit

 1. rreze hyni në uebfaqen icloud.com
 2. Zgjidhni Fotografitë
 3. Klikoni në ikonë re me një shigjetë për të ngarkuar foto
 4. Për mënyrën se si eksportohet nga Google Photos, ne nuk do të jemi në gjendje të importojmë të gjitha fotot e njërës pa manipuluar më parë të gjitha dosjet në të cilat eksporti është ndarë në. Kjo është arsyeja pse opsioni nga Mac është shumë më i thjeshtë edhe pse do të varet nga numri i fotove që keni.

Nëse ideja juaj është të kaloni në një shërbim të ri ruajtjeje për fotot tuaja si iCloud, na tregoni ne komente dhe na thuaj cila është zgjidhja më e mirë për ju për ndryshimin e strategjisë së Google Photos.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar dijo

  Mendoj se ky artikull ofron dezinformata. Për të filluar, Google nuk do të fshijë fotot që keni ngarkuar në Google Photos në Qershor 2021. Ju nuk keni nevojë t'i zhvendosni në iCloud për t'i mbajtur ato. Ne vazhdojmë me faktin se rregulloret e google do të fillojnë të zbatohen nga qershori 2021, domethënë që biblioteka e tyre zë 50 GB në atë datë, nuk ka asnjë problem, është nga ajo datë që ata fillojnë të shtojnë. Nga atje është vendimi juaj nëse doni të migroni në një shërbim tjetër apo jo. Por biblioteka juaj do të qëndrojë atje. Google ju jep 100 GB për 2 euro dhe Apple 50 GB për 1 euro. Epo, varet nga të gjithë. Por mendoj se gjëja e arsyeshme për të bërë është të mbash fotot në google dhe të vendosësh në të ardhmen.

  1.    Toni dijo

   Por më mirë ta bësh atë sa më shpejt të jetë e mundur sepse ata me siguri do të mbyllin shërbimin Google për atë që duket se po e drejton artikullin, apo jo? Kjo është arsyeja pse është më mirë ta shkarkoni dhe të fshini gjithçka para se ta bëjnë ... Gjithashtu, Apple Cloud është falas dhe ata japin 5 tera, mendoj se kunati im më tha se ai ka një iPhone PRO MAX dhe di shumë për teknologji, kështu që nuk shoh asnjë arsye për të pasur një mjet të Google, atë spiun, që megjithëse ka funksionuar shumë mirë për mua: organizoni fotot tuaja, lejoni kërkimin, krijoni albume dhe lironi hapësirë ​​në celularin tuaj duke bërë një kopje në kohë reale në reja ... nuk ka kuptim më. Nëse të paktën ata do t'ju lejojnë të paguani dhe t'ju lejojnë të rrisni mashtrimet sipas dëshirës, ​​atëherë akoma. Unë mendoj se të gjithë duhet të fshijnë fotot nga google tani, sepse përveç kësaj, kush e di se çfarë bëjnë me fytyrat tona ... me siguri ata të google kanë punonjës që e kalojnë ditën duke i parë dhe duke bërë thashetheme ... ! Tani unë shkoj dhe shkoj në icloud falas!

   1.    Michael S. dijo

    A jeni duke luajtur memec, apo jeni ju?