Udhëzuesi përfundimtar për Mesazhet në iOS 16: Ndrysho, fshi dhe filtro

https://youtu.be/mm3Xv4d0wX4

Aplikacioni iOS Messages ka bërë një hap të rëndësishëm me ardhjen e iOS 16, dhe ndër të tjera, tani do të na lejojë të fshijmë mesazhet që i kishim dërguar tashmë, siç bëjnë aplikacionet e tjera të mesazheve të çastit si WhatsApp ose Telegram. Por lajmet nuk mbarojnë vetëm me kaq, prandaj duam t'ju tregojmë gjithçka që mund të bëni.

Zbuloni me ne gjithçka që mund të bëni me veçoritë e reja të Messages në iOS 16. Tani do të jeni në gjendje të kryeni shumë detyra që ishin tashmë të pranishme në aplikacione të tjera të mesazheve të çastit dhe që shërbejnë si shtytja e fundit për aplikacionin e vetë Apple.

Si zakonisht kohët e fundit, ne kemi vendosur ta shoqërojmë këtë guidë të vogël me një video tonën Kanali i YouTube në të cilën do të shihni në veprim të gjitha këto risi të cilave u referohemi këtu. Mos e humbisni rastin të bashkoheni në kanalin tonë dhe të mësoni saktësisht të gjitha të rejat e iOS 16.

Veçoritë e reja të Messages në iOS 16

Fshi mesazhet e dërguara

E para dhe më e rëndësishmja është mundësia e fshirjes ose zhbërjes së dërgimit të mesazheve, siç ndodh në WhatsApp ose Telegram. Për ta bërë këtë, ne thjesht do të bëjmë një shtyp të gjatë në mesazhin që kemi dërguar. Do të hapet një sërë opsionesh dhe ne do të zgjedhim "Zhbëj dërgimin" që është ajo që na intereson të jemi në gjendje të tërhiqemi.

Përdoruesit që kanë marrë një mesazh dhe nuk janë në iOS 16 nuk do ta shohin ndryshimin, por ata që janë në iOS 16 do ta shohin mesazhin të ndryshuar.

Redakto mesazhet e dërguara

Opsioni tjetër jashtëzakonisht interesant është ai i modifikoni një mesazh që kishim dërguar më parë. Ky funksionalitet është po aq i thjeshtë sa ai i mëparshmi, thjesht do të bëjmë një shtypje të gjatë dhe këtë herë do të zgjedhim opsionin "Redakto". Do të na lejojë të modifikojmë mesazhin e zgjedhur, megjithëse marrësi do të marrë një njoftim që mesazhi i përmendur është redaktuar. Megjithatë, ju nuk do të jeni në gjendje të shihni përmbajtjen e modifikuar paraprakisht, kështu që ne nuk duhet të kemi problem me këtë.

Shënoji si të palexuar

Në ekranin kryesor të mesazheve, do të jemi në gjendje të shtypim gjatë mbi një bisedë në fjalë. Në këtë rast, pop-up do të na tregojë, ndër të tjera, opsionin "Shëno si të palexuar". Automatikisht kjo bisedë do të shfaqet si e palexuar, dhe jo vetëm kaq, por balona e njoftimit do të shfaqet mbi ikonën e aplikacionit në SpringBoard, sikur të mos e kishim lexuar.

Do të na ndihmojë të rilexojmë mesazhe të cilave nuk kemi mundur t'u kushtojmë vëmendjen e duhur sepse ishim të zënë.

Funksione të tjera përkatëse

  • Nëse shkojmë në Cilësimet > Mesazhet > Filtrimi i mesazheve dhe aktivizojmë këtë opsion, ndër filtrat Message do të shohim edhe opsionin për të konsultuar mesazhet e fshira të 30 ditëve të fundit.
  • Mund të ndajmë SharePlay përmes Mesazheve gjatë një telefonate FaceTime ose çdo opsioni tjetër të pajtueshëm.
  • Integrimi me «Bashkëpunimi», në këtë mënyrë përdoruesit do të marrin mesazhe që këshillojnë lajmet kur ne kemi bërë ndryshime në një skedar bashkëpunues.

Këto janë të gjitha lajmet e pranishme në Mesazhet iOS 16, së shpejti do të mund të shijojmë versionin më të fundit të sistemit operativ.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.