Foxconn zbulon vdekjen e dy punëtorëve javën e kaluar

Foxconn

Foxconn, prodhuesi i Apple, është përsëri në lajme pasi e ka pranuar vdekja e dy prej punëtorëve të tij të fabrikës në Kinë javën e kaluar, ky lajm vjen në një kohë kur kompania po punon shumë për të përmirësuar kushtet e punës dhe reputacionin e saj.

Foxconn është kritikuar më parë për kushtet e saj të punës pasi disa punonjës kryen vetëvrasje disa vjet më parë. Sidoqoftë, ndërsa Foxconn shpesh ka marrë shtyp negativ Si pasojë e sipërpërmendur, në rastin e vdekjeve të fundit nuk duket aq e lehtë për të dhënë shpjegime.

Raporti vë në dukje se punonjësi i parë është një burrë që u bashkua me Foxonn muajin e kaluar dhe u gjet i vdekur jashtë një ndërtese në Zhengzhou. Ndërkohë, një punonjës vdiq në një aksident treni gjatë rrugës për në punë të Premten. Të dy punonjësit punuan në uzinën e Foxconn Zhengzhou, në provincën Henan.

Nuk është konfirmuar nëse ndonjë nga punonjësit që kanë vdekur ka punuar në prodhimin e Apple. Foxconn është një nga punëdhënësit më të mëdhenj privatë në botë, me rreth 1,3 milion njerëz në librat e tij gjatë periudhave të pikut të prodhimit.

Në një deklaratë të lëshuar sot, Foxconn vuri në dukje se: “Përpjekjet tona për të përmirësuar kushtet e fuqisë sonë të punës janë në vazhdim, dhe se janë të vendosur të bëjnë gjithçka që është e mundur për të parashikuar ndryshimin e nevojave të forcës sonë të punës në Kinë".

Tim Cook më parë pohoi se ai ishte "ofenduar thellë" nga një dokumentar kritik i BBC me titull "Premtimet e Thyera të Apple", i cili synonte kompaninë për kushtet e punës brenda zinxhirit të saj aziatik të furnizimit. Apple ka bërë përpjekje të ndryshme për të përmirësuar kushtet e punës për njerëzit në të gjithë zinxhirin tuaj të furnizimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.