Karakteristika të reja për watchOS 9, Apple Watch Ultra dhe Series 8

Apple Watch Ultra

Një nga risitë më të rëndësishme të këtij viti 2022 në Apple ka qenë lansimi i Apple Watch Ultra. Mund të thuhet se ka qenë një gjë më shumë për Apple dhe përdoruesit që mezi prisnin të shihnin thashethemet për një orë inteligjente më të fuqishme dhe më të madhe. Nuk ka zhgënjyer dhe karakteristikat e tij shkëlqejnë vetë. Natyrisht, e gjithë kjo e shoqëruar nga një watchOS 9 që ka kënaqur të gjithë përdoruesit duke inkorporuar funksione vërtet të mira. Një sistem operativ që i përshtatet Series 8 si një dorezë. Gjëja më e mirë për të gjithë këtë është se ato vazhdojnë të lansohen funksione të reja dhe Apple i ka në furrë. Le të shohim.

Gjëja më e mirë për lançimin e një sistemi të ri operativ është se mund të inkorporohen veçori më të mira dhe se ato gjithashtu përshtaten në mënyrë të përkryer me pajisjet ekzistuese. Po flasim për Apple Watch Ultra dhe Seria 8 që bashkëjetojnë në mënyrë perfekte falë watchOS 9. Një sistem operativ në të cilin ka funksione që kompania amerikane paralajmëroi tashmë se do t'i lansonte me kalimin e kohës. Disa janë ende në furrë, por të tjerët kanë filluar të tregojnë kokën. 

Zbulimi i pistës së vrapimit

Zbulimi i gjurmëve Apple Watch Ultra

Për Apple Watch Ultra, kompania po përfshin një pamje paraprake të zbulimit të gjurmëve dhe se si do të funksionojë me aplikacionin Workout në një përditësim të ardhshëm. Funksioni zbulon automatikisht kur goditni një pistë vrapimi dhe ju pyet se cilën korsi po përdorni për të marrë matjet më të sakta.

Workout zbulon kur goditni një pistë dhe përdor të dhënat Apple Maps dhe GPS për të ofruar ritmi më i saktë, distanca dhe harta e rrugës

E njëjta rrugë: konkurroni kundër vetes

Nëse rutina juaj e ushtrimeve përfshin vrapimin jashtë ose ngasjen e biçikletës në e njëjta rrugë, Një përditësim i ardhshëm do të na ndihmojë të konkurrojmë kundër vetvetes. Running Path është një veçori e re që vjen në aplikacionin Workout në një përditësim të watchOS 9.

Nëse bëni shpesh stërvitje për vrapim ose çiklizëm në natyrë, mund të zgjidhni konkurroni kundër rezultatit tuaj të fundit ose më të mirë dhe merrni përditësime të menjëhershme për t'ju ndihmuar të arrini atje.

e njëjta rrugë në Apple Watch

Roaming ndërkombëtar në Apple Watch Ultra dhe Series 8

Më në fund do të vijë. Të aftësia për të folur nga ora duke qenë jashtë vendit tonë. Roaming ndërkombëtar është një veçori e re që vjen me watchOS 9.1 në Apple Watch Series 5 e më vonë, Apple Watch SE dhe më vonë, dhe Apple Watch Ultra.

Me roaming ndërkombëtar, bëni telefonata, dërgoni mesazhe, transmetoni muzikë dhe merrni ndihmë në rast urgjence në shumë nga vendet ku ju çojnë udhëtimet tuaja

HomeKit

Një përditësim për watchOS 9 dhe Family Setup do të sjellë më shumë aftësi HomeKit në Apple Watch për t'u gjetur ngritur për fëmijë. Një përditësim i ardhshëm do t'u lejojë gjithashtu prindërve të shtojnë çelësat e shtëpisë, çelësat e hotelit dhe më shumë në Portofolin, si dhe për të vegjlit, përmes "Konfigurimit të familjes".

Fëmijët tuaj mund të ftohen në aplikacionin Home si anëtarë dhe mund të kontrollojnë altoparlantët tuaj HomePod dhe aksesorë inteligjentë të shtëpisë si termostate dhe drita.

Thellësia dhe Oceanic + për Apple Watch Ultra

Aplikacioni Depth i Apple ju ndihmon të regjistroni thellësinë dhe të matni temperaturën e ujit. Gjithashtu, ekziston një aplikacion skuba i palës së tretë i quajtur Oqeanike + e cila nuk do të vijë ende, por duket shumë mirë. Në vend që të krijojë aplikacionin e vet të zhytjes, Apple mbështetet te ekspertët në oqeanik për ta kthyer Ultra në një kompjuter zhytjeje. Ju tashmë e dini se Apple Watch Ultra është vlerësuar për zhytje rekreative deri në 40 metra.

Aplikacioni Oceanic+ në iPhone shkon përtej vetëm llogaritjes së thellësisë dhe kohës duke integruar kushtet lokale si baticat, temperatura e ujit, madje edhe informacione të ushqyera nga komuniteti si dukshmëria dhe rrymat. Ose thjesht përdorni orën tuaj për të planifikuar shpejt dhe me lehtësi zhytjen tuaj. Të gjitha paralajmërimet e sigurisë që do të prisni nga një kompjuter zhytjeje janë të integruara në Oceanic+, nga kufijtë e dekompresimit deri te ritmet e tepërta të ngjitjes dhe ndalesat e sigurisë.

oqeanike+

Të gjitha këto funksione do të jenë ato që ne mund t'i shijojmë në modelet e ndryshme të Apple Watch. Është e vërtetë që zëri i këndimit do të mbahet nga Apple Watch Ultra, por eshte normale pasi sapo ka lansuar dhe jane edhe funksione qe jane te destinuara qe nje ore shume e dedikuar sportit ti kete te implementuara. Është e vërtetë që mund të hapim një debat nëse këto funksione duhet të jenë tashmë brenda Apple Watch Ultra, por kjo është diçka që do të ndodhë gjithmonë. Idealja është të mendosh se ato do të arrijnë në kënaqësinë e shumë përdoruesve.

Gjëja më e mirë është se ka edhe lajme në watchOs 9 pra shumë përdorues që ende nuk kanë Ultra, ne mund të gëzojmë. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.