Versioni përfundimtar i iOS 10.1 mund të dalë në treg më 25 tetor, së bashku me Apple Pay në Japoni

ios-10-1-beta-3

Javën e kaluar, kreu i Apple, Tim Cook, udhëtoi në Japoni, për të vizituar punimet e qendrës së re R&D që do të hapë dyert e saj para fundit të vitit dhe gjithashtu njofton hapjen e një qendre të re R&D në vend, ku sipas mediave lokale Apple dëshiron të përqendrohet në përmirësimin e Siri, duke i dhënë asaj inteligjencë artificiale që na lejon të ndërveprojmë me të pa u përgjigjur ajo me "Kjo është ajo që gjeta në internet". Por ata nuk janë i vetmi lajm që vjen nga Japonia pas vizitës së Apple në vendin e diellit që lind.

Thashethemet vijnë nga Japonia për datën e pritur për fillimin e azhurnimit të parë të madh të iOS 1, i cili aktualisht është në beta të katërt. iOS 10.1 mund të dalë në treg në versionin e tij përfundimtar në 25 tetor, Të martën e ardhshme, data e planifikuar për fillimin e Apple Pay në Japoni. Apple arriti një marrëveshje me FeliCa, sistemi më i përdorur gjerësisht i pagesave NFC në Japoni, për ta integruar atë në Apple Pay. Ky integrim do të ishte i disponueshëm përmes iOS 10.1, kështu që pa konfirmuar përfundimisht fillimin e Apple Pay për 25 tetor, do të duhet të shkojë krah për krah me iOS 10.1

Risi kryesore që do të na sjellë iOS 10.1 është aktivizimi i mënyra portret, një mënyrë që na lejon të marrim fotografi të njerëzve duke turbulluar sfondin duke theksuar personin dhe duke lënë mënjanë sfondin. Ky opsion është i disponueshëm vetëm në iPhone 7 Plus. Gjithashtu me iOS 10.1 Apple do të lejojë hyrjen në të dhënat barometrike të iPad Air 2, iPad mini 4 dhe dy modeleve iPad Pro. Apple nuk harron përdoruesit me probleme të dëgjimit dhe shikimit dhe ka shtuar një mundësi të re në menunë Hyrja për të çaktivizuar efekti i lëvizjes në aplikacionin e mesazheve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.