Video nga afër e LIDAR që një nga Lexus-et e Apple ka në çati

Apple po ecën përpara me projektin e saj për të zbatuar softuerin e saj inteligjent dhe kjo nuk është hera e parë që ne shohim një nga automjetet e saj provë që lëvizin nëpër rrugët e San Francisco. Në këtë rast çfarë MacCallister Higgins na tregonAllshtë i gjithë ky rrjet i kamerave dhe sensorëve që këto vetura mbajnë në video.

Lexus i Apple monton gjashtë sensorë Velodyne LIDAR (Zbulimi dhe Rangimi i Imazheve me Laser) në çati dhe imazhi me siguri ka pjesën e tij tronditëse. Në fund, çfarë ishte "Project Titan" i konfirmuar i Apple, i cili fillimisht synonte të hynte në botën e automobilave, zbritet në implementimi i softverit inteligjent në çdo automjet dhe kjo është ajo që do të testohej në këto makina.

Këtu kemi lënë video me lidhje twitter ofruar nga Higgins:

Lexus Rh450 janë makinat që Apple po përdor për të testuar sistemin e saj të automjeteve autonome vazhdon të befasojë vendasit dhe të huajt. Në këtë rast MacCallister Higgins, Bashkëthemelues i Voyage, një kompani e dedikuar për taksitë autonome, shpjegon me ca habi dhe duke e quajtur "gjë" këtë pajisje komplekse të radarëve dhe kamerave që u shtohen automjeteve.

NraARFG7-kWog_xV.mp4

Testet janë pjesë e një procesi të gjatë që ka qenë në tryezën e Apple për disa kohë dhe mund të përfundojë në disa vjet. Nuk ka asnjë parashikim për zbatimin e këtij programi inteligjent dhe as Apple nuk e shpjegon atë, kështu që tani është koha të vazhdojmë të shohim këto vetura me gjithë këtë arsenal kamerash, sensorë dhe pajisje të tjera në çati, që qarkullojnë nëpër rrugët e Cupertino.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.