Viktimat e San Bernardino mbështesin FBI në mosmarrëveshjen e saj me Apple

mollë-fbi

Edhe pse është e vërtetë që unë kam një pozicion shumë të qartë në rastin Apple vs. FBI për privatësi, lajmet e këtij artikulli as nuk më befasojnë dhe as nuk mund ta kritikoj: të afërmit e viktimave të bombardimeve në San Bernardino ata do të mbështesin FBI-në, kështu që ata planifikojnë të plotësojnë një dokument ligjor për të mbështetur Departamentin e Drejtësisë të Shteteve të Bashkuara në përpjekjen e tij për të zhbllokuar iPhone 5c të njërit prej snajperëve. Qëllimi i këtij shkrimi është të shtojë presion ndaj Apple.

Avokati që përfaqëson viktimat thotë se klientët e tij kanë një interes të veçantë për të parë 5c iPhone i Syez Ryzwan Farook u zhbllokua dhe të dhënat e tij u analizuan, duke siguruar që «ata ishin shënjestra e terroristëve dhe ata duhet të dinë pse, si mund të ndodhë kjo« Në çdo rast, dhe megjithëse e kuptoj që familjet duan të bëjnë gjithçka që është e nevojshme, nuk besoj se arsyeja e mësipërme është më e mira, pasi në këto raste viktimat zgjidhen rastësisht.

Gjëja më e keqe në lidhje me tërë këtë çështje është ndjenja e përhapur se FBI nuk po tregon transparente, larg saj. Inevshtë e pashmangshme të mendosh se Departamenti i Drejtësisë po përdor një sulm si një mjet presioni në mënyrë që kompanitë e teknologjisë të mos ua bëjnë më të vështirë qasjen në të gjitha pajisjet tona. Zbatimi i ligjit amerikan dëshiron të ketë qasje në të gjitha të dhënat e të gjithë përdoruesve, pavarësisht nëse ata janë terroristë apo jo. Mund të ketë ndonjë kuptim që autoritetet mund të kenë akses në të gjitha pajisjet për sa kohë që ishte më e mira për të gjithë, por ajo që FBI po i kërkon Apple, pa marrë parasysh sa e mohojnë atë, është që kompania që drejton Tim Cook lëri dyert e hapura që ata të hyjnë në "shtëpitë" tona për sigurinë tonë, por ata po harrojnë që nëse e lë derën e shtëpisë sime të hapur, është e sigurt që ndonjë hajdut do ta hapë dhe, të paktën, do të më grabisë. Nga ana tjetër, është një gjë të hysh në shtëpinë time me një urdhër gjykate dhe unë duke e ditur që ata janë brenda dhe krejt tjetër është që forcat e rendit kanë çelësin e shtëpisë time dhe mund ta përdorin atë pa e ditur unë. Kjo është ajo që Apple kundërshton dhe ku unë i mbështes ata.

Nga ana tjetër, ka të ngjarë që edhe Apple edhe FBI të bien dakord të japin një pamje me një qëllim të përbashkët që nuk mund ta dimë. Në çdo rast, nga sa dimë, unë jam në anën e privatësisë së përdoruesit. Dhe ti?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   emërtim dijo

  Shtë e qartë se meqenëse mbajmë një pajisje në xhep me aftësitë e një "smartphone" konvencional (është e mundur që pajisjet e specializuara në sigurimin e mbrojtjes së të dhënave pronarit të saj nuk mund të përfshihen në këtë seksion), ne po "shesim" shpirtin tonë te "Djalli" i "të dhënave të mëdha", por autoritetet nuk mund të kalojnë barriera që kërcënojnë liritë e atyre qytetarëve që nuk kanë kryer asnjë lloj krimi.
  Apple dhe çdo kompani duhet të hezitojnë ndaj çdo veprimi të këtij lloji, dhe për ato raste precize në të cilat është e nevojshme të dini informacion mbi këtë nivel, gjykatësit duhet të thonë fjalën e fundit në mënyrë që kompanitë të bashkëpunojnë nëse është e nevojshme., Por ju mund të mos krijoni një spastrim të pastër dhe "kafe për të gjithë".

 2.   Carlos dijo

  Sigurisht ... Privatësia ... Ka njerëz që thonë se pse do të shikonin në të dhënat tona nëse nuk jemi askush ... A ka ndaluar ndokush që të mendojë se mbase nuk i shikojnë, por nëse i ruajnë në rast një ditë bëhemi dikush? Imagjinoni që fëmijët tuaj të vegjël të fotografojnë veten e tyre, nuk e di, me një ton të ngritur, ose të shkruajnë ndonjë dokument me mendimet e tyre dhe më vonë kur të rriten pasi kanë studiuar dhe zënë një pozicion të rëndësishëm në një ADMINISTRAT të një vendi, ata zhvaten nga qeveritë ose institucionet që kanë ato fotografi ose ato të dhëna dhe i kanë në mëshirën e tyre apo edhe shkatërrojnë karrierën e tyre apo edhe jetën e tyre ??? Privatësia është privatësi… Nëse postoni diçka sigurisht që është publike por… Nëse i keni në celularin tuaj, është e juaja dhe vetëm e juaja !!! Askush nuk duhet të ketë qasje në atë informacion! Askush !!! Shtë një çështje delikate, por më besoni, terrorizmi nuk do të përfundojë me këtë lloj veprimi, është injorante të besosh diçka të tillë, është e qartë se interesi i qeverive nuk është ai, por të jesh në gjendje të përdorësh të gjitha të dhëna personale, përfshirë llogaritë tuaja !!! Terrorizmi? Hahaha çfarë justifikimi ... Ata flasin për atë terrorizëm që ata kanë qenë të ngarkuar të sjellin në rrugët tona për shkak të luftërave të padrejta për naftën ??? Hahaha… A mendoni se edhe nëse ata mund të kenë qasje në të gjitha celularët ata mund të kontrollojnë në kohë reale të gjitha pajisjet e aktivizuara në të njëjtën kohë ??? Hahaha, kjo do të ishte e pamundur dhe për këtë arsye nuk do të kishte terrorizëm, sulmi do të kryhej dhe pastaj, pasi të gjithë të kishin vdekur, ata mund të hynin në telefonin e terroristit (ata e gjejnë atë) dhe të shohin gjithçka atje, se terroristi nëse është jo shumë, shumë budalla, nuk do të ketë asgjë për të fshehur! Nëse kështu autoritetet synojnë të na mbrojnë nga ky kërcënim ... Zoti na merr të gjithë të rrëfejmë !!!

  1.    anonim dijo

   Ju lutemi shmangni komentet që përmbajnë referenca ndaj Zotit ose ndonjë elementi tjetër fetar, nëse kjo lloj lufte ekziston për diçka, është për fetë, ne duhet të mësojmë të edukojmë njerëzit e ardhshëm të botës në një mënyrë të civilizuar, të respektueshme dhe pa besime në çdo gjë. Që secili të zgjedhë atëherë në çfarë të besojë, ISIS janë islamikë ekstremë që vrasin këdo që shkon kundër Allahut, një qenie e trilluar për të cilën nuk ka asnjë provë, ajo që bëjnë fetë është patetike, atëherë një çështje tjetër është që Shtetet e Bashkuara të përfitojnë të situatës, dhe në vend që t'i jepet fund problemit, bombardoni strategjikisht në zonat që ju interesojnë në mënyrë që të keni një prani në mënyrë që të merrni para dhe naftë në planin afatgjatë, gjithçka, GJITHA është më komplekse nga sa duket.

 3.   xjhoan dijo

  Janë miq normalë, kushdo që ndihet viktimizues do të lëvizë qiellin dhe tokën, pavarësisht nga pasojat, kjo ka një ngjashmëri me marrjen e drejtësisë në duart e tyre.

  Oneshtë një gjë të kërkosh një shtëpi me një urdhër të FBI-së, apo edhe të bësh një kontroll ekstrem në një aeroport, pasi të detyrojnë të gjallë, por është tjetër gjë që ngre kjo situatë.

  Nëse FBI fiton do të ishte fundi i Apple.