Çfarë është virusi kalendarik dhe si ta hiqni atë nga iPhone

Teknikisht, shpesh thuhet se iOS është pa viruse dhe për këtë arsye nuk duhet të shqetësoheni, megjithatë, kriminelët priren të shqyrtojnë mirë trurin e tyre në kërkim të mënyrës më efektive dhe jo më elegante për të na shqetësuar me mbeturinat e tyre. I ashtuquajturi "virus kalendarik" është inovacioni më i fundit i hakerëve që prek iPhone-in tuaj, por mos u shqetësoni, ne ju tregojmë se si mund ta hiqni lehtësisht. Mos u shqetësoni sepse nuk është serioz, nuk do të duhen më shumë se pesë minuta për ta lënë iPhone-in tuaj të ri dhe sigurisht, iPhone juaj nuk ka pësuar dëmtime të rënda për më shumë sesa ju thotë një njoftim.

Çfarë është virusi i kalendarit?

Ndërsa hakerët gjejnë kufizime të forta në sigurinë e iOS, ata kryesisht kanë zgjedhur opsione më pak të dëmshme, por po aq invazive për telefonat celularë. Në këtë rast po flasim për populloren virusi kalendar. Megjithatë, ne do të fillojmë duke ju qetësuar, dhe teknikisht ky nuk është një virus, dhe për këtë arsye iOS është ende sistemi operativ celular më i sigurt në treg, por është një adware i thjeshtë që përfiton nga sistemi i kalendarit për të na shqetësuar vazhdimisht.

Edhe pse vuani nga virusi i kalendarit, për sa kohë që nuk keni ndjekur udhëzimet ose nuk keni hyrë në uebsajtin e tyre, nuk duhet të keni frikë për privatësinë tuaj ose sigurinë e iPhone tuaj. Jemi duke u përballur me mënyrën më të rëndë dhe jo elegante për të bërë "spam" pasi ajo që bën është të shtojë një kalendar në telefonin tonë duke përfituar nga fakti se kemi pranuar pa dashje çdo njoftim për të.

Siç thamë, Kjo nuk i lejon kriminelët të kenë akses në informacionin në telefonin tonë celular dhe për këtë arsye nuk është në gjendje të dëmtojë në vetvete iPhone-in tonë.

Si funksionon virusi i kalendarit?

Në thelb ajo që bën ky i ashtuquajtur virus është abonimi në një kalendar, Kjo do të na bëjë njoftime të padëshiruara që për shkak të përmbajtjes së tekstit nuk do të duken si njoftime të thjeshta kalendarike dhe do të përpiqen të na ridrejtojnë në faqet e internetit me origjinë të dyshimtë ku ata do të përpiqen të marrin të dhënat tona ose thjesht do të na fryjnë drejt reklamave të pakuptimta.

Këto abonime kalendarike kamuflohen midis ngjarjeve që na dërgohen me email dhe që ne i pranojmë ose gabimisht ose sepse i kemi ngatërruar ato me email që i besojmë. Sepse Është e rëndësishme që të mos pranoni ftesa në emailin tuaj pa kontrolluar më parë nëse dërguesi është i njohur.

Ky kalendar, pasi të kemi pranuar abonimin, do të na dërgojë vazhdimisht njoftime push nga serveri i tij, Dhe kjo është arsyeja pse mund të duket kaq e bezdisshme sa gjëja e parë që na bën të mendojmë është se kemi të bëjmë me një virus të vërtetë. Megjithatë, është e rëndësishme të mos e pranoni dhe as të refuzoni ftesën, sepse në këtë mënyrë serveri do të zbulojë se jeni përballë një llogarie aktive të iCloud dhe do të vazhdojë me reklama dhe shantazhe pushtuese.

Deri më tani ne e kemi ditur tashmë në thellësi se nga përbëhet dhe si funksionon ky virus kalendarik i keqemërtuar, tani është koha për ta zhdukur atë.

Si të hiqni virusin e kalendarit

Apple është e vetëdijshme për bezditë që këto abonime kalendarike me qëllim të keq po shkaktojnë te përdoruesit e saj, aq sa ka publikuar një video-tutorial në kanalin e saj në YouTube që po ju lëmë më poshtë dhe në të cilin Mund të shihni se si të çabonoheni nga këta kalendarë të padëshiruar për të ndaluar marrjen e reklamave.

Megjithatë, ne gjithashtu do t'ju shpjegojmë se cilat janë hapat që duhet të ndiqni në mënyrë të udhëzuar në mënyrë që absolutisht asgjë të mos ju shpëtojë, ata janë në vijim:

 1. Hyni në aplikacionin Cilësimet e iPhone tuaj
 2. Lëvizni poshtë te seksioni "Kalendari" i cilësimeve të iPhone tuaj
 3. Klikoni në opsionin "Llogaritë" dhe sapo të futeni brenda do të shfaqet opsioni "Kalendarët e Abonuar".
 4. Futni opsionin "Kalendarët e Abonuar" dhe fshijini ato duke klikuar në "Fshi llogarinë"

Ja sa lehtë do të mund të hiqni qafe virusin e njohur të kalendarit me një goditje. Duke marrë parasysh sa e bezdisshme është kjo, ndoshta nuk e keni imagjinuar kurrë se sa e lehtë është të eliminoni virusin nga kalendari në vetëm pak sekonda, por edhe një herë ne ju mësojmë se si të përfitoni sa më shumë nga iPhone juaj në mënyrën më të shpejtë.

Kontrolloni që nuk keni instaluar profile

Një mënyrë tjetër për të na shtuar në abonimet e padëshiruara të kalendarit është pikërisht përmes profileve dhe lehtësive të tyre. Kjo është e zakonshme për ata përdorues që përdorin versionet "Beta" të Sistemit Operativ ose që instalojnë aplikacione jashtë App Store iOS, prandaj ju rekomandojmë të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Hyni në aplikacionin Cilësimet e iPhone tuaj
 2. Shkoni te seksioni "Të Përgjithshme".

Pasi të jeni atje, shfletoni menunë dhe kontrolloni që seksioni "Profilet" të mos shfaqet, në këtë rast do të jetë lajm i mirë sepse nuk keni asnjë lloj profili të instaluar dhe për këtë arsye është e pamundur që të keni adware për shkak të instalimit të profileve me qëllim të keq.

Në rast se keni aktiv seksionin "Profile". futeni atë dhe kontrolloni nëse e dini se nga vijnë të gjitha. Certifikatat dixhitale (të cilat ne ju kemi treguar se si t'i instaloni) janë gjithashtu një burim për instalimin e profileve, ndaj kini kujdes dhe mos e fshini gabimisht Certifikatën Dixhitale. Në të njëjtën mënyrë, për të fshirë këto profile thjesht duhet të klikoni mbi të dhe të zgjidhni atë opsion që shfaqet me shkronja të kuqe.

Në këtë mënyrë, virusi kalendar është bërë mënyra më e lehtë dhe më e zakonshme që këta të mjerë kanë gjetur për të na mërzitur, për të marrë informacionin tonë dhe mbi të gjitha për të ndryshuar qetësinë e përdoruesve të iPhone, të cilët kanë zgjedhur pikërisht këtë Sistem Operativ si më të sigurtin. opsion në treg, dhe ky lloj reklamimi pushtues zakonisht është më i zakonshëm në skenën Android. Megjithatë, tJu kujtojmë se virusi i kalendarit mund të shfaqet edhe në iPad tuaj dhe hapat për eliminimin e tij do të jenë saktësisht të njëjta me ato të përmendura më sipër. si dhe mund të lindë në sistemet Mac.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.