Vitin e ardhshëm iPhone dhe Mac do të shtojnë procesorë 3nm

Ndryshimi i madhësisë së procesorëve nuk është diçka e re në iPhone Apple dhe kompania pritet të angazhohet për prodhim 3nm vitin e ardhshëm. Kjo do të thotë se transistorët e rinj do të kenë disi më shumë efikasitet në linjat e përgjithshme sesa ato aktuale.

TSMC do të jetë përgjegjëse për prodhimin e këtyre procesorëve të rinj për iPhone dhe Mac të Apple. Kjo është filtruar nga djemtë nga DigiTimes, sipas tyre Apple do të përgatitej së bashku me TSMC, një nga partnerët kryesorë në prodhuese të komponentëve lëvizës këto të reja procesorë me një madhësi minimale prej 3nm.

Këta përpunues të rinj që janë kaq të vegjël do të lejonin një efikasitet më të madh të energjisë dhe të gjitha me performancë më të lartëMe Një e ardhme e përpunuesve të rinj me më pak madhësi që mund të jenë gati në vitin 2022 për pajisjet që firma Cupertino do të përmirësojë në këtë drejtim. Prej vitesh ne kemi punuar në këtë zvogëlim të madhësisë së patate të skuqura dhe pak nga pak po arrihen qëllimet. Vetëm pak ditë më parë ne folëm për zvogëlimin e mundshëm të madhësisë së përbërësve të brendshëm të iPhone për të shtuar një bateri më të madhe.

Lajmet që mund të lexohen në media si p.sh MacRumors tregon se modeli i ardhshëm i iPhone do të hidhet nga 5 nm në 3 nm. Dhe është se modelet aktuale iPhone 12 kanë një çip të prodhuar me këtë proces dhe logjikisht ndryshimi do të jetë për mirë, duke rritur performancën e vetë procesorit, shpejtësinë dhe mbi të gjitha zvogëlimin e konsumit të iPhone. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.