Mbërrin revolucioni në karikuesit MagSafe

Ngarkuesit MagSafe që mund të shohim në treg deri tani janë shumë monotone dhe e standardizuar nga Apple. Një rreth i bardhë dhe kufij metalikë (në disa raste). Gjithmonë duke ndjekur të njëjtën linjë (të paktën për ata që duan certifikimin MFi). Deri tani.

Prodhuesit e aksesorëve MagSafe kanë treguar gjithmonë zhgënjimin e tyre (dhe kjo është njohur dhe konfirmuar nga AppleInsider) për mundësitë që u ofron Apple kur prodhon karikues MagSafe me ngjyra apo edhe materiale të tjera. Të gjitha ato duhet të kenë një sipërfaqe ngarkimi prej silikoni dhe të bardhë, diçka që jo gjithmonë shkon në përputhje me dizajnin e produktit në përgjithësi ose jo gjithmonë duhet të jetë më estetike. Por kjo është gati të ndryshojë.

Siç ka qenë në gjendje të konfirmojë AppleInsider, Apple ka ndryshuar kushtet e programit MFi duke prezantuar një modul të ri MagSafe që mund të përdorë më shumë stil dhe materiale të ndryshme.

Çdo prodhues që dëshironte të bashkohej me programin MFi kur krijoni çdo lloj aksesori për Apple, duhej të ndiqte rregullat strikte në përdorimin e komponentëve dhe të ndiqte një proces certifikimi. Për shembull, për Apple Watch, moduli i karikimit ofrohet direkt nga Apple tek shitësit në mënyrë që ata të mund të zbatojnë dhe ndërtojnë produktet e tyre. I njëjti proces ndodh edhe me lidhësit Lightning.

Apple më pas merr dhe teston këto produkte të palëve të treta kaloni nëpër kontrollet e sigurisë dhe të performancës përpara se të mund të certifikohet si një produkt MFi dhe t'i caktohet një ID që më vonë lejon që produkti të identifikohet në bazën e të dhënave të Cupertino.

Në këtë mënyrë Apple dhe programi MFi e sigurojnë këtë Këto pajisje janë të sigurta për pajisjet tona dhe ndjekin standardet e cilësisë së Apple. në të njëjtën mënyrë sikur të kishit blerë një produkt nga vetë kompania. Të gjithë kanë logon e Made for iPhone | iPad | iPod në paketimin e tij.

MagSafe bën pjesë në këtë kategori produktesh që kërkojnë certifikim MFi dhe karikuesit duhet të kenë një ngjyrë të bardhë, një prekje dhe një sipërfaqe karikimi të ngjashme me atë të treguar nga Apple. Ngarkuesit që markat si Belkin ose Anker mund të shesin kanë një dizajn identik me atë që vetë Apple do të prodhonte pikërisht për këtë arsye: për të marrë certifikatën MFi.

Tani Apple ka prezantuar një komponent i ri për certifikimin MagSafe MFi. Kjo do të thotë se duke qenë zyrtar,Mbështet karikimin e shpejtë, por Apple ju lejon të mbuloni sipërfaqen e karikimit. Kjo përfaqëson një botë të re në karikues pasi nuk do të duhet të kenë rrethin e bardhë me silikonin për të punuar me MagSafe dhe mund të "mbulohen" me shumë materiale të tjera (mund të jetë prej lëkure, me përfundime të errëta, me vizatime...).

Ky ndryshim në trend tashmë është parë në krijimin e produkteve të palëve të treta, si p.sh i sapolançuar nga Anker MagSafe Cube 3-në-1 i cili shitet direkt në Apple Store, e cila ka një fund të errët me një unazë të magnetizuar të mbuluar me një gomë me një ton edhe më të errët, duke lejuar kështu estetikën të vazhdojë në të gjithë produktin.

Deri më tani, ky nga Anker është i vetmi karikues MagSafe 15 W me një sipërfaqe të ndryshme nga ajo e bardhë që Apple propozoi (dhe detyroi) deri në këto ndryshime në certifikimin MFi. me siguri shumë furnizues të tjerë do të lançojnë produktet e tyre të reja duke i përshtatur ato me stilet e tyre duke lejuar një botë të re personalizimi në karikuesit MagSafe.

MagSafe nuk ka marrë asnjë funksionalitet të ri me ardhjen e iPhone 14 dhe, që nga data zyrtare e baterisë Apple MagSafe, asnjë aksesor i ri nuk është marrë për këtë funksionalitet të terminaleve tanë. Shpresojmë që kjo lëvizje e re do të ndihmojë Apple të vazhdojë të hapë standardin në mënyra të reja dhe ne mund të shohim një mori produktesh të reja që vijnë në pajisjet tona me teknologjinë MagSafe. Shpresojmë që ky të jetë fillimi i një revolucioni në aksesorët MagSafe dhe jo vetëm për karikuesit me valë iPhone/AirPods.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.