Vocolinc Smart Outlet dhe Power Strip, priza inteligjente për HomeKit

Ne testuam dy produkte të rinj në përputhje me HomeKit nga marka Vocolinc që na ofrojnë të gjitha avantazhet e HomeKit me një çmim shumë konkurrues. Vocolic Smart Outlet, një prizë e vetme inteligjente dhe Vocolinc Power Strip, një rrymë elektrike me katër priza inteligjente të kontrollueshme individualisht. Dy mundësi të shkëlqyera për të filluar në botën e automatizimit të shtëpisë ose për të vazhduar me automatizimin e shtëpisë tuaj.

Një prizë ose katër priza, ju duhet të zgjidhni

Prizat inteligjente janë një nga aksesorët më të përdorur nga ata që duan të fillojnë me automatizimin e shtëpisë, për shkak të shkathtësisë së tyre dhe sepse lejojnë që një produkt që nuk është i zgjuar të bëhet "i zgjuar". Lidhni një krijues kafeje, një ngrohës uji ose një llambë konvencionale në një prizë inteligjente dhe mund t'i kontrolloni ato nga iPhone ose përmes Siri dhe Apple Watch ose HomePod, është kaq e lehtë.

Priza individuale Smart Outlet ka formën e zakonshme në këto produkte, megjithëse më kompakte sesa ato që kam mundur të provoj deri më tani. Ky është një avantazh nëse doni ta vendosni pas një orendi, ose nëse nuk doni që priza tjetër në mur të ju mbulojë, diçka mjaft e zakonshme kur e vendosni në dy priza. një udhëheqës i përparmë që ju tregon nëse është i ndezur ose i fikur, dhe një buton i vendosur në krye për manualin e ndezjes dhe fikjes janë të vetmit elementë që duhet të shënohen në këtë prizë.

Shiriti i rrymës është i njëjti lloj aksesori, por me katër priza. Secili prej tyre mund të kontrollohet në mënyrë të pavarur, dhe ata gjithashtu kanë një buton fizik për kontroll manual. Ekziston edhe një buton i përgjithshëm ndezje dhe fikje, diçka që duket si një ide shumë e mirë por që nuk e kisha parë deri më tani.. LED-et e bardha diskrete ju tregojnë nëse prizat janë të ndezura ose të fikura, dhe një jeshile e ndriçuar dobët ju tregon statusin e përgjithshëm të shiritit. LED-et diskrete janë të rëndësishme, veçanërisht nëse do ta vendosni në dhomën e gjumit.

Rripi i rrymës ka mbrojtje të sigurisë nga mbingarkesat dhe të dy bazat përdorin lidhjen WiFi për t'u lidhur me qendrën tonë të aksesorëve, thelbësore për të qenë në gjendje t'i kontrolloni ato nga jashtë shtëpisë dhe për të bërë automatizime. Lidhja WiFi ju lejon t'i vendosni ato kudo në shtëpi, një avantazh ndaj Bluetooth, pavarësisht nga distanca në qendrën. Sigurisht, siç ndodh zakonisht me të gjithë aksesorët e këtij lloji, ato janë të pajtueshme vetëm me brezin 2,4GHz.

Përputhshmëria e HomeKit

Ne mund të kalojmë orë të tëra duke diskutuar se cila është platforma më e mirë për automatizimin e shtëpisë, por ajo që është e padiskutueshme është se e vetmja që ju ofron pajtueshmëri 100% jashtë kutisë është HomeKit. Këtu nuk ka aftësi, nuk ka gjuhë ose funksione të padisponueshme. Nëse një aksesor është i pajtueshëm me HomeKit, ai është këtu dhe në Peru, dhe kjo është një qetësi e madhe për përdoruesit e tij. Ju e hiqni spinën nga kutia, e futni atë në një fole dhe skanoni kodin HomerKit me kamerën e iPhone tuaj, disa hapa konfigurimi dhe voila, e keni duke punuar.

Tani është radha juaj ta përfshini atë në mjedise dhe / ose automatizëm të krijuar tashmë, ose që të krijoni të reja: Mund ta kontrolloni nga iPhone, Apple Watch, HomePod, iPad, Mac ..., përmes aplikacioneve ose përmes zërit tuaj përmes Siri… Të gjitha opsionet janë të vlefshme, dhe të gjitha 100% në përputhje me këto priza Vocolinc. Ekziston vetëm një funksion që nuk mund ta kryeni nga aplikacioni Home: kontrolli i konsumit të energjisë.

Për këtë do t'ju duhet të përdorni aplikacionin Linkwise nga Vocolinc (lidhje) që ju lejon gjithashtu të kontrolloni prizat, si aplikacioni Home. Aplikimi nuk më bind shumë, megjithëse funksionimi i tij është plotësisht i saktë, por ka një dizajn që nuk më hyn në sy, megjithëse kjo është diçka shumë subjektive. Gjëja e mirë, si gjithmonë në HomeKit, është që ju të mund të zgjidhni, kështu që ne nuk do të ankohemi për të pasur mundësi të ndryshme në dispozicion.

Mendimi i redaktorit

Përputhshmëria me HomeKit do të thotë të jesh në gjendje të shijosh secilin prej funksioneve të ofruara nga platforma e automatizimit të shtëpisë së Apple, pa gjysmë masash. Automatizimet, mjediset, aksesi në distancë, kontrolli përmes Siri ... gjithçka është në dispozicion në këtë shirit dhe në prizën inteligjente Vocolinc, të cilat gjithashtu shtojnë Alexa dhe Google Assistant në platformat e tyre të përputhshme, kështu që nuk duhet të heqësh dorë nga asgjë. Kësaj i shtojmë se Vocolinc Smart Outlet ka një çmim prej 24,99 € në Amazon (lidhje) dhe shiritin Vocolinc Power Strip kushton 59,50 në Amazon (lidhje) Vështirë të gjesh diçka të ngjashme për këtë çmim.

Dalja inteligjente dhe rryma e energjisë Vocolinc
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
24,99 a 59,50
 • 80%

 • Dalja inteligjente dhe rryma e energjisë Vocolinc
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Ngarje
  Redaktori: 90%
 • pajtueshmëri
  Redaktori: 100%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Përputhshmëria me platformat kryesore të automatizimit të shtëpive
 • Çmim shumë tërheqës
 • Lehtësia e konfigurimit, automatizmave, mjediseve ...
 • Butonat fizikë për ndezjen dhe fikjen
 • Madhësia e zvogëluar

Contras

 • Rripi i rrymës nuk ka karikim USB


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.