watchOS 11 zbulon automatikisht kur bëni një sy gjumë

watchOS 11 sy gjumë

Ne vazhdojmë të zbulojmë veçoritë e përditësimeve që Apple prezantoi në WWDC 2024 të fundit dhe që nuk i komentoi në ngjarjen e zhvilluesve, dhe një prej tyre e kishim pritur për një kohë të gjatë: zbulimi automatik i gjumit.

Monitorimi i gjumit ka qenë ndër funksionet e Apple Watch për shumë kohë. Ai debutoi si një funksionalitet mjaft rudimentar që ofron shumë pak të dhëna përtej kohës që keni fjetur, por pak nga pak është bërë më i rëndësishëm derisa sot na ofron shumë më tepër të dhëna për gjumin tonë, përveç matjes gjatë asaj faze. të dhëna të tjera shumë të rëndësishme si rrahjet e zemrës, ritmi i frymëmarrjes, ngopja me oksigjen dhe temperatura. Por që e gjithë kjo të funksionojë, duhet të aktivizojmë modalitetin e gjumit në orën tonë.

Shëndeti i gjumit

Sidoqoftë, një detaj që Apple nuk e përmendi në prezantimin e fundit të watchOS 11 është se tani ky funksion i monitorimit të gjumit mund të zbulojë automatikisht kur bëni një sy gjumë. Siç mund ta shihni në imazhin në grafikun e gjumit, mund të shihni periudhën e natës në të majtë, por pas ne mund të shohim një bar në të djathtë që është gjumi i pasdites. Ai nuk ofron informacion aq të detajuar sa ai i periudhës së natës, por në përcaktimin sasior të gjumit total të ditës të dyja periudhat numërohen së bashku.

Meqenëse Apple përfshiu modalitetin e gjumit në iOS dhe watchOS, unë e përdor atë çdo ditë, jo vetëm për të ditur të dhënat, por sepse Ai integron gjithashtu një modalitet Mos shqetëso dhe alarmin, me mundësinë e personalizimit të zgjimit të ndryshëm në varësi të ditës. Është diçka që funksionon automatikisht, duke zbuluar se kur do të flini, por kërkon që ky modalitet i gjumit të jetë aktiv në mënyrë që të mund të funksionojë. Me këtë funksionalitet, tani do të përfshihen edhe ato dremitje të herëpashershme që ndonjëherë kemi luksin t'i shijojmë.


Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.