Waze tani mbështet ndërfaqen e pultit CarPlay

Waze për CarPlay

Që nga fillimi i tij në 2014, CarPlay ka shtuar përmirësime si në aspektin e funksionalitetit ashtu edhe në atë të dizajnit. Në 2019, Apple prezantoi një ndërfaqe të re për CarPlay, një ndërfaqe e bazuar në panel që ju lejoi të shtoni widget në ekranin kryesor ku shfaqet një ndërfaqe e aplikacionit.

Me këtë dizajn të ri, ne mund të kemi të hapur aplikacionin e lundrimit që zakonisht përdorim së bashku me miniaplikacionin për të kontrolluar riprodhimin, për të bërë dhe menaxhuar një telefonatë ... Aplikacioni i fundit që sapo është azhurnuar për t’iu përshtatur këtij dizajni të ri është Waze, aplikacioni Google Maps.

Pas faza beta nga aplikacioni, Waze sapo është azhurnuar në integrohen në panelin e kontrollit CarPlay. Deri më tani, përdoruesit që përdorën aplikacionin për të njohur kushtet e trafikut, radarët dhe të tjerët, duhej të kalonin midis aplikacioneve për të menaxhuar riprodhimin e muzikës ose podcastit.

Ky funksionalitet u prezantua për herë të parë me iOS 13, por si zakonisht, ishte i kufizuar vetëm në Apple Maps. Vetëm në daljen e iOS 13.4, kur Apple lejoi zhvilluesit e palëve të treta shtoni mbështetje për këto panele në aplikacionet e navigimit.

Waze ishte një nga aplikacionet e fundit të navigimit për të ardhur në CarPlay. E bëri atë në 2018 dhe që tani, Google e ka përditësuar atë duke shtuar funksionalitete të reja. Sidoqoftë, meqenëse Google është prapa, ekziston gjithmonë frika se aplikacioni do të përfundojë në harresë, pasi ai na ofron praktikisht të njëjtat funksione si Google Maps.

Mirëmbani dy aplikacione që bëjnë praktikisht të njëjtën gjë nuk ka kuptim dhe më pak për Google, një kompani që nuk lëkund pulsin kur bëhet fjalë për mbylljen e shërbimeve, pa marrë parasysh sa të njohura janë ato, dhe një shembull i qartë gjendet kur u ngarkua Google Reader.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.