Duke filluar nga sot, WhatsApp do të kriptojë fund-për-fund të gjitha komunikimet tuaja

WhatsApp pa spiunë

Beteja midis FBI dhe Apple ka zbuluar se nuk janë të paktë përdoruesit që kujdesen për mbajtjen private të të dhënave tona personale. Duket se WhatsApp e ka shënuar mirë këtë dhe sot ka njoftuar se të gjitha mesazhet, fotot, thirrjet zanore dhe videot e dërguara përmes aplikacionit të tij do të jenë kriptimi nga fundi në fund, që do të thotë se (në teori) informacioni do të jetë i arritshëm vetëm nga pajisjet e dërguesit dhe marrësit të këtyre mesazheve.

Deri më tani, kriptimi nga fundi në fund i WhatsApp ishte i pranishëm vetëm në mesazhe teksti, por pjesa tjetër e informacionit u mbajt e paskriptuar. Në këtë mënyrë, një gjykatës mund t'u kërkojë atyre të "trokasin" në telefonët e përdoruesve dhe të dinë gjithçka që thuhej, megjithëse të gjithë e marrim si të mirëqenë që këto lloj urdhrash do të lëshoheshin vetëm për të qenë në gjendje të spiunonin kriminelët. Që nga sot, nëse një gjykatës bën një kërkesë të këtij lloji, WhatsApp Inc. nuk do të jetë në gjendje të ofrojë ndihmë edhe nëse ata dëshirojnë, dhe ky do të jetë rasti në iOS, Android, Windows Phone dhe të gjitha platformat në të cilat aplikimi i mesazheve më të përdorura në planet.

WhatsApp ndjek hapat e Apple dhe do të kriptojë të gjitha komunikimet

Kjo lëvizje është ende befasuese. Siç e dini të gjithë, WhatsApp Inc. u ble nga Facebook dhe kompania që drejton Mark Zuckerberg modelin e saj të biznesit e bazon në reklamim. Nëse ata kriptojnë të gjitha komunikimet, nuk kanë qasje në të dhënat tona dhe nuk tarifojnë për aplikimin, si do të gjenerojnë fitime? Në çdo rast, nëse ne besojmë gjithçka që ata na thonë, Facebook do të ishte duke përmbushur premtimin e tij për të mbajtur WhatsApp si një kompani që nuk lidhet me rrjetin e famshëm social.

Unë e di që shumë prej jush do të mendojnë (si unë) se WhatsApp nuk mund të bëjë atë që premton dhe se ne gjithmonë do të kontrollohemi, por nëse po, hakerat e ndryshëm do të flisnin për këtë dhe "do të zbulonin tortën" duke raportuar se ata janë duke mos na thënë të vërtetën, megjithëse është gjithashtu e mundur që gjithçka të përgatitet në mënyrë që ne t'i besojmë një aplikacioni të rrëfehet në të, duke dhënë të gjitha llojet e detajeve. Në këtë pikë, të gjithë duhet të mendojnë atë që mendojnë. Cili eshte mendimi juaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Danilo arreghini dijo

  Wow çfarë lajmi, megjithëse tani nuk e di nëse favorizon privatësinë tonë apo nëse na e përkeqëson sigurinë përballë akteve dhe veprimeve kriminale. Kjo është dilema ...

 2.   Vjeshtë dijo

  Nëse e kriptojnë, mund ta zbërthejnë. Për të qenë të sigurt, ne duhet të kriptojmë komunikimet tona duke përdorur çelësin tonë të kriptimit dhe që procesi i kriptimit të jetë me burim të hapur në mënyrë që siguria e tij të mund të kontrollohet.

  1.    Louis V dijo

   Më duket se nuk jeni shumë të vetëdijshëm se si funksionojnë çelësat e kriptimit në komunikimet klient-server ...

 3.   johnattan02 dijo

  Po pyes të njëjtën gjë; nëse e kriptojnë atë, ata mund ta shohin, përveç nëse na japin mundësinë e një kodi sigurie për veten tonë për ta kriptuar pasi Apple do të punojë me iCloud por asgjë, diçka është diçka, të paktën kjo është ajo që ata na shesin

  1.    Louis V dijo

   Një tjetër që nuk e di. Ejani, studioni pak para se të komentoni përsëri: http://es.ccm.net/contents/126-criptografia-de-clave-privada-o-clave-secreta

 4.   GM dijo

  A e ka vërejtur dikush që WhatsApp tani ngroh shumë terminalin? Unë e kam kuptuar sot vetëm me historinë është kriptimi. Unë kam një 6s. Patjetër që sot kam ndaluar përdorimin e WhatsApp në favor të Telegramit. Se në këtë pikë nuk kemi një aplikacion Maria për iPad është e papranueshme.

 5.   Mario dijo

  @ johnattan02 @Gui
  Kriptimi nga skaji në fund, në anglisht enkriptimi fund në fund, është i pamundur të shihet për palët e treta, sepse çelësi i enkriptimit gjenerohet në secilën pajisje dhe është i ndryshëm. Kompania WhatsApp nuk e ka këtë çelës. Të paktën nuk duhet të kishte
  E vetmja gjë e dobët është se WhatsApp nuk është burim i hapur siç është aplikacioni Signal që gjithashtu përdor kriptim nga fundi në fund dhe aplikacioni është burim i hapur. Dhe kushdo me njohuri mund të kontrollojë funksionimin e tij.

  E përsëris, Askush nuk mund të shohë bisedat tona, të paktën nëse kodi i aplikacionit është i mbyllur dhe kompania që menaxhon WhatsApp vendos një derë të pasme që në raste ekstreme mund të shohë bisedat.
  Se nuk do të çuditesha nëse ata e bëjnë.

  Çfarë ndodh tani, që ky enkriptim na mbron nga sallamet.
  Kjo nuk lejon askënd të shohë bisedat në rast të lidhjes me një WiFi publik
  dhe një sulm "njeri në mes" për shembull.

  1.    Prodhuesi i orës TwoZero Point dijo

   Pershendetje Mario,

   Në fakt, kriptimi nga fundi në fund i WhatsApp përdor protokollin e kriptimit të Signal
   Këtu keni një lidhje: https://www.whispersystems.org/blog/whatsapp-complete/

   Dhe që nga momenti kur ata filluan të përdorin SSL për komunikime, sulmet MITM u bënë shumë të vështira (Epo, ose do të duhej të ishte, nëse ata kishin zbatuar SSL Pinning).

   Ndërsa ata kanë bërë gabime, ata gjithashtu zakonisht kanë punuar shpejt për t'i rregulluar ato.

  2.    IOS 5 Përgjithmonë dijo

   Hahahahahahaha i pafajshem, kodifikimi bla bla bla. Pronari i emisionit është facebook, nuk merrni vesh për asgjë !! Ju mund të shihni dhe do të vazhdoni të shihni të gjitha bisedat tona !! A guxoni ta kontrolloni? Filloni të flisni për Korenë e Veriut, iran de eta, sulmet terroriste, etj. nga wasap për të parë kush vjen të të vizitojë ...

 6.   Faqet e internetit dijo

  Shpejt për t'i zgjidhur ato, whatsapp kërkon 5 ose 6 vjet pa kriptuar komunikimet tuaja