WhatsApp do t'ju lejojë të modifikoni cilësinë e imazheve që dërgojmë

Imazhe cilësore në WhatsApp

Makineria e WhatsApp po yndyros për azhurnimet e radhës që do të shohim. Në fakt, ka lajme të shkëlqyera që na presin me mbërritjen e mbështetje me shumë pajisje ose sistemi i thirrjeve video të ridizenjuar tashmë i prezantuar disa ditë më parë. Por megjithatë, shumë nga tiparet që ne ende nuk kemi parë janë ende në beta për grupin e zgjedhur të testuesit beta dhe me kalimin e kohës do t’i shohim zyrtarisht në aplikacion. Një prej atyre funksioneve i ka dhënë fytyrën disa orë më parë në një version beta. Bëhet fjalë për mundësia për të modifikuar cilësinë e skedarëve multimedial kur ato dërgohen, që ndryshon midis cilësisë më të mirë, automatik ose kursimit të të dhënave.

Në pritje në WhatsApp: modifikimi i cilësisë së imazheve të dërguara

Cilësia e imazheve të dërguara nga WhatsApp ka qenë gjithmonë një dhimbje koke për përdoruesit më aktivë në aplikacion. Kur dërgojmë përmbajtje multimediale përmes aplikacionit, a kompresimi i përmbajtjes plus zvogëlimi i rezolucionit me synimin për të zvogëluar peshën e skedarit dhe për të shmangur konsumin e tepërt të të dhënave mobile.

Rezultati, pra, është marrja e imazheve me një cilësi shumë më të ulët (rreth 50% të rezolucionit të saj) sesa origjinali. Kjo i bën përdoruesit të zgjedhin platforma të tjera për të dërguar dhe marrë imazhe me cilësi shumë më të larta. Por megjithatë, Që nga beta e WhatsApp është zbuluar një mundësi e re që lejon modifikimin e cilësisë së ngarkimit të skedarëve multimedia.

Imazhe cilësore në WhatsApp

Artikulli i lidhur:
WhatsApp ridizajnon ndërfaqen e thirrjes për përdoruesit e iOS

Ky opsion i ri lejon përdoruesin modifikoni se si skedarët media dëshirojnë të dërgohen në bisedat e tyre, duke qenë në gjendje të vendosin midis tre opsioneve:

 • Automatik (rekomandohet)
 • Cilësi më e mirë
 • Ruajtja e të dhënave

Whatshtë e qartë dhe e specifikuar nga WhatsApp se sa më e lartë të jetë cilësia, aq më e madhe është pesha e imazheve, aq më shumë të dhëna do të konsumohen dhe sa më shumë kohë duhet të dërgohet. Sidoqoftë, lejimi i përdoruesit të zgjedhë është një përparim në një rrjet social në të cilin, deri më tani, dërgimi i imazheve ishte katastrofik.

'Cilësi më e mirë' nuk është cilësi optimale

Por sigurisht, gjithçka që shkëlqen nuk është ari. Megjithëse mund të duket se cilësi më e mirë nënkupton cilësi maksimale apo edhe një cilësi afër origjinalit, nuk është kështu. Falë informacionit të mbledhur nga WABetaInfo ne mund ta dimë atë me opsionin 'Cilësi më të mirë' algoritmi modifikohet e zgjedhur për të ngjeshur imazhe. Ky algoritëm lejon mbani 80% të cilësisë origjinale kundrejt 50% sot.

Gjithashtu, nëse imazhi është më i madh se 2048 2048, WhatsApp ka të ngjarë të ndryshojë madhësinë e saj kur të dërgohet. Anasjelltas, opsioni 'Ruaj të dhënat' do të dërgojë imazhe me cilësi shumë të ulët, ideal për ata përdorues që nuk kanë një plan të madh të të dhënave celulare.

Ne gjithashtu kujtojmë atë algoritmet e kompresimit të përdorura në Shtetet janë të ndryshme nga ato të përdorura në biseda. Pra, ky opsion për të modifikuar cilësinë e dorëzimit është vetëm për biseda. Opsioni gradualisht po arrin tek testuesit beta të aplikacionit dhe pritet që në javët e ardhshme të shfaqet në një mënyrë të përgjithësuar për popullatën e përgjithshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   tebanit dijo

  Shpresoj që ata gjithashtu të ndryshojnë atë për të qenë në gjendje të dërgojnë video afatgjata si në telegram, ndarja e videove në pjesë është shumë e bezdisshme dhe gjithashtu që gjendjet janë 1 minutë si në messenger dhe jo 30 sekonda

 2.   tebanit dijo

  se ata gjithashtu vendosin gjendje të një minute