WhatsApp bllokoi përsëri në Brazil, por këtë herë për një kohë të pacaktuar

WhatsApp

Marrëdhëniet midis WhatsApp dhe autoriteteve të vendit brazilian po shkojnë nga e keqja në më keq. Disa javë më parë një gjyqtar nga vendi bllokoni gjashtë milion dollarë llogari në Facebook në vend, pasi që aplikacioni i mesazheve nuk ka llogaritë e veta në Brazil. Gjithashtu në fillim të vitit, në përpjekje për të bërë presion në Facebook dhe për të lehtësuar bisedat private të kërkuara nga një gjykatës, nënkryetari i Facebook në Amerikën Latine u ndalua për 24 orë. Për disa javë WhatsApp ka shtuar kriptimin fund-për-fund, në mënyrë që vetëm dërguesi dhe marrësi të mund të hyjnë në biseda pasi ato nuk ruhen kurrë në serverat e kompanisë.

Nëse më parë ishte e mundur, edhe nëse WhatsApp i mohonte ato, tani është me të vërtetë e pamundur që platforma e mesazheve të ketë qasje në bisedat e kërkuara nga gjykatat e vendit, por duket se ky problem i vogël, për ta quajtur disi, nuk ka hyrë mjaft në kokën e autoriteteve të vendit. Masa e fundit e bërë nga një gjykatës në vendin brazilian është që të urdhërojë pesë operatorët të bllokojnë hyrjen në platformën WhatsApp menjëherë dhe për një kohë të pacaktuar, duke bllokuar hyrjen në platformën e mesazheve dhe thirrjeve përmes internetit të përdorur nga më shumë se një miliard njerëz.

Me këtë rast, arsyeja pse një gjykatës në vend ka bllokuar shërbimet WhatsApp mbahet sekret, por ka shumë të ngjarë për shkak të kërkesave të reja që gjykatësi do të ketë bërë për platformën e mesazheve për të dhënë mesazhet. Bisedat e kriminelëve të mundshëm. Sipas botimit Globo, përveç kësaj Facebook do të duhet të paguajë pak më shumë se 15.000 dollarë çdo ditë për të vazhduar refuzimin e sigurimit të të dhënave të kërkuara nga gjyqtari.

Brazili është një nga tregjet më të rëndësishme për WhatsApp, që prej asaj kohe besohet se përdoret nga më shumë se 100 milion njerëz, njerëzit që janë të detyruar të ndryshojnë platformën e mesazheve. Telegram ka të gjitha dokumentet për të fituar terren në vend pas këtij pezullimi të pacaktuar, pasi që në pezullimet e mëparshme të shërbimit, ai ka përfituar duke marrë një numër të madh të përdoruesve të rinj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.