WhatsApp vuan një krizë për shkak të shqetësimeve të privatësisë

Kompania Cupertino nisi në versionin e saj të fundit të iOS një sistem interesant për gjurmimin e vogël që ndihmon përdoruesit aplejoni, bllokoni dhe gjurmoni në lidhje me të dhënat që aplikacionet e instaluara mbledhin nga vetja, diçka që deri më tani kishte pak shikueshmëri.

Polemika e privatësisë që Apple nxiti me lëshimin në përdorim të mjeteve të saj anti-gjurmuese ka krijuar një krizë në WhatsApp. Aplikacioni për mesazhe të çastit po korr numrat e tij më të këqij në vitet e fundit, a do të jetë një goditje përfundimtare për hegjemoninë e këtij aplikacioni të dashur dhe të urryer?

Ndërsa sipas Kulla e sensorëve aplikacionin WhatsApp ka parë një rënie prej 43% të shkarkimeve krahasuar me vitin e kaluar, në të njëjtën periudhë rivalët e tij të drejtpërdrejtë si Signal ose Telegram janë rritur deri në 1.200% (po, ne kemi shkruar 1.200%). Pjesa më e madhe e kësaj përplasjeje mund të jetë për shkak të skandaleve në Facebook, zyrtarizimit përfundimtar të integrimit midis "F" të madh dhe WhatsApp dhe natyrisht dukshmërisë që Apple i ka dhënë problemeve të privatësisë të paraqitura nga këto lloje aplikacionesh që nuk kanë modestia më e vogël në ndjekjen e secilës prej lëvizjeve që po bëjmë.

Në këtë mënyrë, Telegrami ka goditur aty ku WhatsApp u shua. Përkundër asaj aurele të errët rreth Telegram për shkak të ligjshmërisë së dyshimtë të përmbajtjes së caktuar që është vendosur në serverat e tij, realiteti është se si një aplikacion jo vetëm që është dizajnuar më mirë, por gjithashtu siguron një privatësi dhe personalizim shtesë që WhatsApp as nuk e ëndërron e. Padyshim, viti 2020 ka qenë viti më i mirë për Telegram, i cili do t'ju thoshte se sukseset e tij do të vinin si rezultat i një gafe WhatsApp, dhe jo pikërisht puna e mirë prapa aplikacionit të lartpërmendur, a keni WhatsApp ditët e numëruara?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.