WhatsApp poshtë? Kjo është ajo që dimë

Interneti ka qenë në kaos absolut për gati dy orë pasi WhatsApp, platforma e mesazheve par excellence në botën perëndimore, ka gone prishur ’. Nuk është hera e parë që ndodh, por po Shtë një nga ata që ka zgjatur më gjatë dhe duket se më shumë territor ka prekur nga sa kemi prova në kohët e fundit. Rezultati? Mediat sociale çmenden me mijëra përdorues që pyesin pse dreqin nuk mund të dërgonin më mesazhet e tyre.

Pas orës 22:30 përdoruesit e parë filluan të raportojnë dështimet në platformë, të cilat progresivisht u përhap në pothuajse tërësinë e Evropës, Amerikës, Kanadasë dhe vende të tjera në të gjithë botën që ndaluan së marruri një sinjal nga kompania në pronësi të Facebook. Në këtë moment, në orën 0:45 të mëngjesit në kohën gadishullore Spanjolle, shërbimi duket se ka ndërprerje, që funksionojnë në kohë dhe në varësi të vendit ku ndodhet një vend. Me sa dimë, kjo përsëritet në vendet e tjera të prekura.

WhatsApp, kthehu, ne kemi nevojë për ty

Shtë në këto momente krize kur aplikacione si Telegram shfrytëzojnë rastin për të fituar vrull dhe për të rritur bazën e tyre të përdoruesve me ata njerëz që urgjentisht kanë nevojë të mbulojnë dëshirat e tyre për të komunikuar përmes smartphone-it të tyre. Akoma, megjithëse kjo supozon pika të vogla në favor të këtyre aplikacioneve që vazhdojnë të funksionojnë kur WhatsApp dështon, beteja kundër gjigantit të mesazheve të menjëhershme humbet për shkak të bazës së madhe të përdoruesve që tashmë ka, duke e bërë gati të pamundur një situatë hipotetike në të cilën përdoruesit ndërrojnë masivisht platformat.

E vetmja gjë që mund të bëjmë në këtë kohë është të jemi të duruar dhe të presim shërbimin përfundon duke u restauruar plotësisht, gjë që nuk duhet të zgjasë shumë duke marrë parasysh ekipin e njerëzve që do të punojnë në të tani. Në fakt, e vetja Mark Zuckerberg Ai para disa minutave përmes llogarisë së tij në Facebook njoftoi se ishin në punë.

Pra, e dini, nëse ende po përjetoni një lloj problemi, mos u trembni!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.