WhatsApp vendos kopje rezervë të koduara nga njëra anë në tjetrën

CEO i Facebook Mark Zuckerberg njoftoi muajin e kaluar se Rezervat e koduara nga skaji në fund (ose nga fundi në fund) i WhatsApp ata ishin gati të arrinin në platformë. Në këtë mënyrë, përdoruesit që duan të ruajnë kopjet e tyre në shërbime të tilla si iCloud ose Google Drive, mund ta kenë këtë siguri në bisedat e tyre. Epo tani Ky funksionalitet tashmë është duke u vendosur pak nga pak në mesin e përdoruesve të iOS dhe Android.

Bisedat në WhatsApp kanë qenë kriptim skaj nga skaji për një kohë të gjatë, Por deri më tani, kompania e Zuckerberg nuk e kishte vendosur atë për kopje rezervë, mbrojtja e të cilëve ishte potencialisht më e vogël se ajo e bisedave.

Vetë Mark Zuckerberg e ka përhapur këtë lajm në botë në faqen e tij në Facebook.

Edhe pse mesazhet e koduara nga njëra anë në tjetrën që dërgoni dhe merrni ruhen në pajisjen tuaj, shumë njerëz gjithashtu duan të kenë kopje rezervë të tyre në rast se humbin pajisjen e tyre. Duke filluar nga sot, ne ofrojmë një shtresë shtesë opsionale të sigurisë për të mbrojtur kopjet rezervë të ruajtura në Google Drive ose iCloud me kriptim nga skaji në skaj. Asnjë shërbim tjetër i mesazheve globale në këtë shkallë nuk ofron këtë nivel sigurie për mesazhet, multimedia, mesazhet zanore, video thirrjet dhe kopjet rezervë të bisedave të përdoruesve të tij.

Tani mund të siguroni rezervimin tuaj të koduar nga njëra anë në tjetrën me një fjalëkalim të zgjedhur nga ju ose me një çelës kriptimi 64-shifror që vetëm ju e njihni. As WhatsApp dhe as ofruesi juaj i shërbimit rezervë nuk do të jenë në gjendje të lexojnë kopjet rezervë ose të kenë qasje në çelësin e nevojshëm për t'i zhbllokuar ato.

Me më shumë se 2.000 miliardë përdorues, ne jemi të lumtur t'u japim njerëzve më shumë mundësi për të mbrojtur privatësinë e tyre. Ky funksion do të vendoset pak nga pak për ata që kanë versionin e fundit të WhatsApp.

Zuckerberg, megjithatë, nuk specifikon shpejtësinë me të cilën ky funksionalitet do të arrijë tek përdoruesit, vetëm për të "ruajtur një përvojë të mirë përdoruesi për përdoruesit e iOS dhe Android në të gjithë botën".

Kjo sigurisht që është një një lajm i shkëlqyeshëm për privatësinë e përdoruesit (pavarësisht se vjen nga ana e Facebook), të cilët do t'i kenë bisedat e tyre në mënyrë të sigurt në shërbimet e tyre rezervë me një rrezik edhe më të ulët që dikush të ketë qasje në to. WhatsApp vazhdon të nxjerrë veçori të reja, megjithatë, harroni të dëgjoni përdoruesit me të tjerët që kanë qenë në pritje për një kohë të gjatë, siç janë aplikacionet iPad dhe Apple Watch.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.