Word, Excel dhe PowerPoint tani janë zyrtarisht të pajtueshëm me trackpad në iPadOS

Zyra për iPad

Që kur Apple prezantoi zyrtarisht Tastierën Magjike me trackpad, ka pasur shumë aplikacione që pak nga pak janë azhurnuar për të ofruar mbështetje për trackpad, jo vetëm për tastierën magjike, por për të gjitha tastierat që e përfshijnë atë, në mënyrë që të ofrojë një përvojë të ngjashme me atë që mund të gjejmë në Mac.

Një nga aplikacionet që ka marrë më shumë kohë për t'u azhurnuar janë ato që janë pjesë e Office. Po flasim për Word, Excel dhe PowerPoint tre aplikacione që së bashku me trackpad na lejoni të përfitojmë sa më shumë nga iPad Pro. Përditësimi për këto tre aplikacione që përfshin mbështetjen e trackpad tani është i disponueshëm në App Store.

Në detajet e azhurnimit që Microsoft ka postuar në blogun e saj, ata na shpjegojnë se si funksionon, një operacion që na ofron një përvojë shumë të ngjashme me atë që mund ta gjejmë tashmë në aplikacionet e zyrës Apple.

Kur lëvizni një gisht përgjatë panelit të integruar të Tastierës Magjike, kursori bëhet mjeti që ju nevojitet në varësi të përmbajtjes që po tregoni.

Dhe përdorimi i një maus ose trackpad me iPad për detyra të zakonshme si theksimi i një paragrafi teksti në Word, zgjedhja e një sërë qelizash në Excel dhe lëvizja dhe ndryshimi i madhësive të grafikëve në PowerPoint është aq e thjeshtë dhe intuitive sa kurrë.

Kjo përvojë do të jetë menjëherë e njohur për këdo që ka përdorur Office në Mac ose PC dhe ndihmon që iPad të bëhet edhe më i shkathët dhe i aftë për të bërë më shumë punë.

Këto azhurnime pasqyrojnë përmirësimet e fundit të dizajnit që Microsoft ka bërë në aplikacionet e saj, të cilat lejojnë shijoni Microsoft 365 ashtu si në kompjuter.

Duhet të mbahet mend se Office 365 u riemërua Microsoft 365 pak më pak se një vit më parë, megjithëse ato na ofrojnë të njëjtat tipare dhe funksionalitet si me emrin e mëparshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.