Wozniak pretendon që CDC refuzoi ta provonte për koronavirus

Steve Wozniak

Disa ditë më parë, bashkëthemeluesi i Apple Steve Wozniak postoi një cicërimë ku shkruhej "Pacienti Zero në Amerikë". Shumë ata menduan nëse ajo cicërimë ishte një tjetër shaka e tij e zakonshme, por kësaj here nuk ishte ashtu. Në një intervistë për radion KCBS, ai jep më shumë detaje.

Wozniak dhe gruaja e tij u kthyen nga një udhëtim në Kinë më 4 janar. Gruaja e tij, Janet Wozniak dhe pasagjerët e tjerë në aeroplan po kolliteshin gjatë fluturimit. Në një moment, Xhenet kolliti gjak. Kur u përhap lajmi për shpërthimin e koronavirusit në Kinë, Steve kontaktoi CDC, Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve në Shtetet e Bashkuara.

Steve ia shpjegoi situatën e tij CDC-së, i cili refuzoi kërkesën e tij për t'u testuar për të parë nëse kishte koronavirus. Pasi kaloi teste të ndryshme mjekësore, duke kërkuar se cili mund të ishte shkaku i shqetësimit të përgjithshëm që paraqiti gruaja e tij, Xhenet u diagnostikua me një infeksion të sinusit.

Wozniak vlerësoi përgjigjen e CDC si nga një njoftim për shtyp përfshirë, duke i mohuar mundësinë e testimit pavarësisht nga fakti se ai mund të bëhej i durueshëm zero në Shtetet e Bashkuara. Media të ndryshme amerikane kanë kontaktuar CDC, kështu që ndoshta mungesa e vëmendjes së treguar nga Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve në këtë rast, deri tani.

Përkundër faktit se koronavirusi nuk ka arritur ende zyrtarisht në Shtetet e Bashkuara, shumë kompani kanë anuluar ngjarjet që kishin planifikuar në muajt e ardhshëm ose ata e kanë anuluar pjesëmarrjen e tyre në ngjarjet që janë ende në këmbë, të tilla si SXSW, një ngjarje ku Apple planifikoi të prezantojë publikimet e ardhshme që do të vijnë në shërbimin e saj video streaming.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.