Xcode 9.1 tani është në dispozicion për përmirësimin e mbështetjes për iPhone X

Zhvilluesit duhet të jenë rendi i ditës me çdo lëvizje që bën Apple. Disa ditë më parë, ata nga Cupertino paralajmëruan krijuesit se duhej të përshtateshin aplikacionet e tyre për ardhjen e iPhone X të ri që nga ekrani i tij dhe të gjitha funksionet mund të përfitonin më shumë nga versionet e mëparshme.

Xcode 9.1 tashmë është mes nesh me përmirësime në mbështetje për iPhone X dhe të gjitha funksionet e tij. Në këtë mënyrë, krijuesit do të jenë në gjendje të hartojnë aplikacione dhe lojëra të reja ose të zgjedhin dhe përshtatin ato ekzistuese me mjetet e reja të pajisjes: çipi A11 Bionic, realiteti i shtuar dhe një etj.

Ndalimi i optimizimit hapet me lëshimin e Xcode 9.1

Apple dëshiron të ndihmojë zhvilluesit dhe një shembull i kësaj është njoftimi nga Apple që të gjitha aplikacionet e pajtueshme me Touch ID munden, automatikisht, pas një azhurnimi të zhvilluesit, të jenë të pajtueshme me Face ID. Të gjitha procedurat që kanë të bëjnë me aplikacionet e gjetura në App Store mund të menaxhohen përmes Xcode, programi i madh për zhvillimin e mollës, iTunes Connect, platforma për ngarkimin e aplikacioneve në dyqanin e aplikacioneve.

Disa javë më parë Apple tashmë është lansuar Xcode 9 me karakteristika të reja në riorganizimin e strukturës së programit, modifikimin e sistemeve të korrigjimit të gabimeve, shabllone të reja të përshtatura për Swift dhe shumë funksione të tjera që lidhen me aspektet e harduerit dhe softuerit. Apple ka azhurnuar programin e saj të zhvillimit në version 9.1 në të cilën kemi përmirësimet e mëposhtme:

  • Mbështetje e përmirësuar për iPhone X
  • Rregulloi një problem që ndikoi në performancën e OpenGL dhe Maps
  • Rregullime të vogla të defekteve në kod dhe përmirësime të stabilitetit

Duhet të kujtojmë se ky version Xcode 9.1 përmban të gjitha informacionet e nevojshme nga SDK për iOS 11, watchOS 4, tvOS 11 dhe macOS High Sierra.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.