YouTube punon në kullimin e baterisë së aplikacionit të tij iOS

iOS 11 nuk po ofron rezultatet më të mira për sa i përket optimizimit dhe baterisë, të paktën për sa i përket pritjeve të përdoruesve. Me sa duket ata që nuk po kontribuojnë shumë për këtë temë janë zhvilluesit e aplikacioneve të caktuara, rregulltarët e rrjeteve sociale si Facebook dhe Instagram si dhe platformat e përmbajtjes audiovizive si YouTube e dinë mirë këtë. 

Përdoruesit e kanë kuptuar shpejt se YouTube është një nga fajtorët kryesorë që bateria iPhone mund të thahet për disa orë, në fakt Vetë zhvilluesit e Google tashmë e dinë këtë dhe po punojnë për rregullimin e problemit sa më shpejt të jetë e mundur.

Humbja e baterisë e shkaktuar nga YouTube duket se ka një shpjegim, me sa duket nuk e trajton çështjen e ngrohjes së pajisjes shumë mirë. Ata prej nesh që kanë MacBook e dinë se optimizimi i dobët në procese të caktuara mund ta nxejë pajisjen pa u ardhur në mendje, Një shembull është versioni i fundit i Spark për macOS High Sierra i cili shkakton një fillim absurd të tifozit kur merrni parasysh performancën që duhet të ofrojë një menaxher i thjeshtë i postës elektronike. Diçka si kjo është ajo që duket të ndodhë me YouTube në iOS 11, gjithçka duket se është për shkak të një mbinxehjeje të procesorit të pajisjes që zvogëlon performancën e baterisë.

Pse nxehet pajisja? Clearshtë e qartë, YouTube bllokon disa procese që kërkojnë (ose duket se kanë nevojë për kërkesë) të një performance të konsiderueshme nga ana e telefonit. DHERezultati është katastrofik sipas atyre që vuajnë nga problemi, diçka me sa duket mjaft e shquar në terminale të tilla si iPad Pro, iPhone 7 Plus dhe iPhone 6 Plus, me sa duket terminalet më të vegjël nuk vuajnë nga ky problem. Ka shumë aplikacione të adaptuara dobët për iOS 11, diçka që nuk mund ta kuptojmë në këtë moment të lojës. Ne mezi presim azhurnimin e YouTube.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Markseri dijo

    Në iPhone 7 ai mbinxehet gjithashtu me YouTube