Zbulimi i fundit i një defekti sigurie në iPhone lejon që hakerat të vjedhin informacionin tuaj

Dobësia e fundit e iPhone që mund të vërë të dhënat tuaja personale në rrezik Dhe lejimi i hakerave të kapin plaçkën tuaj të çmuar është një e metë e sigurisë së postës elektronike të Apple ka zbuluar kompaninë ZecOps.

Megjithëse lajmi është publikuar ditët e fundit, sipas studimit nga ekspertët, hakerat mund të kenë vjedhur të dhëna nga deri në 6 kompani në këtë mënyrë që nga viti 2018.


Kompania e mollëve ka ndërmarrë veprime në lidhje me këtë çështje dhe po përpiqet të zgjidhë këtë dobësi, por ndërkohë, çfarë mund të bësh nëse ke një iPhone mbani të dhënat tuaja sa më të sigurta që të jetë e mundur?
Para së gjithash, informohu. Dhe për këtë jemi këtu. Të dimë se cilat janë dobësitë tona, na ndihmon të përmirësohemi, në çdo rast. Prandaj, është thelbësore të dimë se nga përbëhet ajo cenueshmëri për të cilën po flasim.

Cila është cenueshmëria më e fundit e gjetur në iPhone?

Gjithçka është zhvilluar përmes aplikacionit email të Apple. Një email bosh mbërrin që u hap derën hakerave pa asnjë lloj bashkëveprimi të kërkuar nga përdoruesi, duke qenë në gjendje të hyjnë në telefonin tuaj dhe të marrin të dhënat që ata dëshirojnë.

Shtë një gabim mjaft serioz që Apple tashmë ka raportuar që arriti të zgjidhë në versionin beta dhe se, gjithashtu, ai do të ishte zbatuar tashmë në azhurnimin tjetër.

Pra, në parim, po e keni iPhone tuaj të azhurnuar në versionin e fundit, problemi tashmë duhet të zgjidhet. Por çfarë na mëson kjo? Që as një kompani aq e fuqishme sa Apple nuk është e lirë nga këto lloje të dobësive dhe, prandaj, ne vetë duhet të jemi të motivuar për të mbrojtur sigurinë e informacionit tonë në çdo kohë.

Për këtë arsye, më poshtë, unë do t'ju jap një seri këshillash shumë të thjeshta për t'u zbatuar për t'i mbajtur të dhënat tuaja sa më të sigurta.

3 mënyra për të mbrojtur iPhone tuaj nga kërcënimet kibernetike

Përdorni një Rrjet Virtual Privat

Përdorimi i një rrjeti privat virtual (VPN) në telefonin tuaj është mënyra më e sigurt për të shfletuar internetin nga celulari juaj pa vënë në rrezik sigurinë e të dhënave tuaja dhe pa vjedhur informacionin tuaj ndërsa shfletoni në internet. Nëse akoma nuk e dini çfarë është një VPN Unë do ta shpjegoj për ju në një mënyrë shumë të thjeshtë.
Një VPN ju lejon të lidheni në internet në mënyrë të sigurt dhe anonime nga celulari juaj. Procesi do të ishte si më poshtë, celulari juaj do të lidhej me serverin VPN dhe kjo me internetin, kështu që në fund të fundit askush nuk do ta dinte vendndodhjen e celularit tuaj, për shembull.

Sigurohuni që ta mbani iOS të azhurnuar

azhurnoni iOS iPhone

Siç dihet tashmë, azhurnimet ndikojnë në funksionalitetin e telefonit dhe implementojnë veçori të reja, por më të rëndësishme se të gjitha këto janë funksionet që ato përfshijnë për sa i përket sigurisë. Per kete arsye, është thelbësore që sistemi të azhurnohet gjithmonë në versionin e fundit të disponueshëm, për të siguruar që telefoni ynë po funksionon si duhet në të gjitha aspektet dhe nuk ka ndonjë shkelje të sigurisë që hakerat mund të përdorin kundër nesh.

Nëse nuk e dini nëse keni versionin më të fundit në celularin tuaj gjithmonë mund ta kontrolloni duke shkuar te Settings / General / Software Update. Nëse rezulton se nuk po përdorni versionin më të fundit të disponueshëm, mund ta instaloni nga i njëjti vend.

Çaktivizo Siri

Më në fund, pavarësisht se sa Siri ju bie dhe sa i dobishëm të jetë, nëse doni t'i mbani të dhënat tuaja sa më afër 100% të sigurta, unë rekomandoj që çaktivizoni asistentin personal të Apple. Ka qenë e njohur për rastet në të cilat Siri ka qenë kanali përmes të cilit hakerat kanë hyrë në disa telefona për të vjedhur informacionin e përdoruesit.

A i keni dëgjuar tashmë lajmet për cenueshmërinë e fundit të Apple? A e dini se sa të rrezikshme mund të jenë këto dobësi për të dhënat tuaja? Çfarë hapash do të ndërmerrni për ta mbajtur iPhone tuaj të sigurt?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.