Shkyçja e Face ID me maskën iOS 15.4 do të funksionojë vetëm në iPhone 12 dhe 13

Identifikimi i fytyrës

Apple ka njoftuar se përditësimi i saj i ardhshëm i iOS 15.4 do të përfshijë zhbllokoni iPhone me Face ID edhe nëse mbani maskën, pa pasur nevojë të keni një Apple Watch, si më parë.

Një risi e shumëpritur nga përdoruesit, por është e vonuar dhe e kufizuar. Vonë sepse mund të ishte zbatuar më shpejt pas dy vitesh të mbajtjes së maskës për shkak të pandemisë së mallkuar. Dhe i kufizuar sepse do të funksionojë vetëm në iPhone të lëshuar vitin e kaluar dhe një vit më parë (iPhone 12 dhe 13).

Pak ditë më parë Apple publikoi iOS 15.4 në fazën beta për zhvilluesit, me funksionin e implementuar të zhbllokimit të iPhone me Face ID edhe nëse mbani maskën anticovid. Deri më tani mund ta bënit nëse mbanit një Apple Watch në kyçin tuaj, por me përditësimin e ri, nuk do të keni nevojë të mbani orën Apple.

Dhe duket se pasi e kanë testuar, këta zhvillues pohojnë se funksionon mjaft mirë... por vetëm në iPhone 12 dhe 13. Edhe pse zhbllokohet nga Identifikimi i fytyrës Ai u zbatua disa vite më parë, që nga iPhone X revolucionar, në vitin 2017, vetëm ata të lançuar vitin e kaluar dhe ai i mëparshmi pranojnë se kanë thënë zhbllokimin me maskë.

Kjo do të thotë se modelet e ndryshme të iPhone X, XR, XS dhe iPhone 11, të gjitha me Face ID, nuk do të jenë në gjendje të zhbllokohen me maskën e ndezur kur të përditësohen në iOS 15.4. Ata mund të bëjnë vetëm gjenerata aktuale dhe e mëparshme, domethënë iPhone 12, 12 mini, 12 Pro dhe 12 Pro Max, ose iPhone 13, 13 mini, 13 Pro dhe 13 Pro Max.

Ende nuk e dimë nëse është politika komerciale e Apple, në mënyrë që përdoruesit e iPhone të viteve të mëparshme të kenë një arsye më shumë për të përmirësuar në modelet aktuale, apo thjesht se iPhone 12 dhe 13 kanë harduerin e nevojshëm në mënyrë që njohja e fytyrës me maskë të bëhet me garanci të mjaftueshme sigurie.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.