Zhvilluesi i aplikacionit më të sigurt për mesazhe të nënshkruar nga Apple

signla-780x623

Mosmarrëveshja midis Apple dhe FBI mund të përfundojë nga ana e Apple nëse ata bëjnë atë që kanë planifikuar: të kriptojnë kopjet rezervë dhe të gjitha të dhënat në pajisjet në një mënyrë që edhe ata të mos mund të kenë qasje në informacion vetë. Me këtë, kompania synon ta bëjë sistemin më të sigurt dhe, nga ana tjetër, të mos ketë asnjë përgjegjësi në raste si San Bernardino, pasi ata nuk mund të kishin qasje në informacion edhe nëse dëshironin. Dje u njoftua hapi i fundit që Apple ka ndërmarrë për të arritur këtë nivel sigurie dhe e bëri atë duke punësuar krijues i Sinjalit, aplikacioni më i sigurt i mesazheve atje.

Zhvilluesi quhet Frederic Jacobs dhe aplikimi i tij është aq i sigurt sa që Edward Snowden Ai thotë se e përdor çdo ditë. Si zakonisht, Apple nuk ka komentuar në lidhje me këtë çështje, por Jacobs dërgoi një cicëroj dje në të cilën ai thotë qartë se do të punojë në Apple nga kjo verë (kështu që puna e tij nuk do të pasqyrohet më në iOS 10).

Jam i kënaqur të njoftoj se kam pranuar një ofertë për të punuar me ekipin e sigurisë CoreOS në Apple këtë verë.

Jacobs ka kaluar dy vitet e fundit e gjysmë si inxhinier sigurie në Krijuesin e Sinjalit, Open Whispers Systems, duke punuar në enkriptimin nga fundi në fund për aplikacionin Signal për iOS. Puna e tij në Apple nuk është zbuluar, por ju nuk duhet të jeni rrëqebulli për të ditur se do të ketë lidhje me sigurinë. Me Lajmet i cili pretendon se Apple dëshiron të bëjë sistemet e saj e pamundur të hakohet, ka shumë të ngjarë që ata përdorin njohuritë e Jacobs për këtë qëllim. Ne mund të kemi lajme për punën e zhvilluesit të aplikacionit më të sigurt të mesazheve që tashmë ekziston në iOS 11, një sistem operativ që do të paraqitet në WWDC në 2017.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Starsailor dijo

    Të paktën në rajonin tim, askush nuk di për këtë aplikacion. E instalova dhe nuk kam kontakte për ta përdorur. Mendova se ishte një stil Hangouts, por jo.