Zinxhiri i furnizimit thotë se prodhimi i produkteve të Apple në SHBA është i pavlefshëm

Zinxhiri i furnizimit me mollë Në fillim të vitit, Donald Trump bëri një deklaratë në të cilën ai siguroi se do ta detyronte Apple të bënte "kompjuterët e saj të mallkuar" në Shtetet e Bashkuara. Problemi është se, në atë kohë, pak nga ne besuan se do të përmbushte kërcënimin e saj për arsye të ndryshme, njëra prej të cilave është se njerëzit Cupertino nuk mund të merrnin kaq shumë përfitime nëse do të prodhonin pajisjet e tyre jashtë Kinës. Tani ka qenë zinxhiri i furnizimit nga Apple që e tha atë kjo ide do të ishte jopraktike.

Por përpara zinxhirit të furnizimit kinez, CEO i Apple Tim Cook tashmë tha se aftësia profesionale për të prodhuar produkte molle nuk ekziston në Shtetet e Bashkuara dhe se furnitorët e saj tashmë kanë vendosur që të punojnë për të përmbushur sfidën e shpërndarjes së kaq shumë pajisjeve me cilësi të lartë. Përveç kësaj, Apple që përpiqet të kënaqë dëshirat e Trump nuk do të thotë që ajo krijoi vende pune në vendin e Amerikës së Veriut, të gjitha sipas Cook.

Zinxhiri i furnizimit kinez pajtohet me Tim Cook: bërja e produkteve të Apple në SH.B.A. do të ishte jopraktike

Fillimisht, Apple do të prodhonte produktet e saj në Kinë për të kursyer para, por një raport thoshte që bëjini ato në SHBA nuk do të ishte shumë më e shtrenjtë, duke shtuar 30-40 dollarë çmimin e iPhone. Personalisht, deklarata se "nuk do të ishte shumë më e shtrenjtë" më bën disi të kënaqur nga pyetjet vijuese: kush do ta përballonte atë kosto? Përdoruesit?

Në çdo rast, që nga momenti kur Donald Trump mbajti fjalimin e tij pasi fitoi zgjedhjet, të gjithë filluam të kuptonim se manjat i famshëm luajti veten për të arritur në Shtëpinë e Bardhë, por shumë nga ato që ai premtoi nuk do të bëhen të vërteta. Një shembull është deportimi i shumë meksikanëve, i cili më vonë u ndryshua në deportimin e vetëm disa me rekorde kriminale. Sido që të jetë, shpresoj vetëm që të mos jemi përdoruesit që përfundojmë të paguajmë për pjatat e thyera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   DG96 dijo

    Zakonisht lexoj lajme për iPhone, por ky artikull shkon nga dogmatike dhe bëhet mashtrues. Nuk ka asnjë mënyrë për të justifikuar nevojat e mëdha dhe në rritje të Apple për të gjitha produktet e saj. Dhe akoma më pak ka për të justifikuar prodhimin e tij ekskluzivisht në Kinë. A na dha vërtet Pablo një justifikim të vlefshëm për një rritje prej 40 dollarësh në një iPhone për të refuzuar prodhimin e tyre në Perëndim? Pse është e pamundur ta bësh këtë? Nuk ka asnjë arsye jashtë fitimit të tepruar privat. Preciselyshtë pikërisht kjo zhvendosje e prodhimit industrial që çon në një rënie të kërkesës së brendshme në vende dhe përfundimisht në kriza ciklike dhe rikrijime. IPhone dhe Mac duhet të prodhohen në SH.B.A. dhe BE, jo të prodhohen në Kinë për 200 € dhe të shiten këtu për 400%. Nëse Apple mbron prodhimin e botës së tretë, atëherë ajo është një kompani e botës së tretë.