„Епл“ го намалува производството на „AirPods“ со падот на побарувачката

AirPods 2-та генерација

Како што поминаа годините од лансирањето на првата генерација на AirPods, многу беа компаниите што ги лансираа повеќе од интересни алтернативи на пазарот, така што бројот на достапни опции значително се зголеми (не сметајќи ги слушалките хинорис).

Во последната година, и покрај фактот што делот за носење на Apple ја зголемува својата продажба, тоа не беше случај со AirPods, чиј раст забави заради преголемата побарувачка што моментално е достапна на пазарот, па затоа беше прашање на време што Apple ќе го запре производството.

Според момчињата на НикеиЦитирајќи неидентификувани извори, Apple очекува да произведе помеѓу 2021 и 75 милиони единици AirPods во 85 година, бројка многу пониска од прогнозата дека компанијата го направила тоа изнесуваше 110 милиони.

Ревизијата во прогнозата за производството потврдува дека продажбата на AirPods во моментов забавува, и покрај фактот дека од нивното лансирање, секоја година продажбата тие растат во двоцифрен процент.

Најзначајно намалување на нарачките е за вториот квартал кон почетокот на третиот. Нивото на залихи [во магацините] и залихите во продавниците за AirPods во моментов се високи… и побарувачката не е толку силна како што се очекуваше.

Во јануари годинава, фирмата Контрапоинт изјави дека уделот на пазарот на Епл во категоријата безжични слушалки отиде од 41% на 29% во последните 9 месеци од 2020 година. Сепак, 29% е повеќе од двојно поголем од уделот на нејзиниот врвен конкурент, Xiaomi, следен од Samsung со 5% удел.

Најверојатно, продажбата на AirPods се зголемуваат повторно кога на крајот на годината, лансирана е третата генерација на AirPods, AirPods кои ако ги игнорираме гласините, ќе имаат сличен изглед како AirPods Pro, но без систем за поништување на бучавата и покомпактен дизајн.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.