Ограбена е продавницата на Apple Santa Rosa Plaza во Калифорнија

Грабеж на Apple Store

Повторно треба да ја кажеме веста за а напад на продавница на Apple во КалифорнијаОвој тип на настани се случува и покрај фактот што Apple го отежнува користењето на украдената опрема во продавниците на компанијата.

Во оваа смисла, мора да земеме предвид колку може да биде „едноставно“ да се земаат производи од продавницата на Apple бидејќи повеќето производи се без безбедносен кабел и во кој го наоѓаме кабелот, тој не е премногу робустен. Во секој случај стапката на грабежи во продавниците на Apple е ниска и покрај сето ова, но од време на време тие се случуваат како што е случајот за кој разговараме денес.

Интернетот 9To5Mac укажува дека полицискиот оддел на Санта Роса ја истражува оваа кражба што се случи оваа недела во продавницата на Apple лоцирана во северна Калифорнија. Во овој случај осомничена е група млади на возраст од 14 до 18 години. Количината на украдени производи во оваа нова рунда има приближна вредност од околу 20.000 долари како што посочуваат од самата полиција.

Јасно е дека се соочуваме со голема кражба со навистина висока сума на пари, но сето тоа не може да биде од голема корист бидејќи Apple уреди кои се на масите тие стануваат бескорисни надвор од продавниците откако ќе ја изгубат врската со Wi-Fi. Ваквите безбедносни мерки се непознати за многу од крадците кои се обидуваат да ги продадат овие украдени уреди на пазарот на втора рака. Како и да е, кражбата се истражува со снимките од безбедносните камери на објектот и соработката на граѓаните кои биле во продавницата токму во моментот кога се случила оваа кражба, само еден ден пред Денот на благодарноста.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.