Alcatel Watch, паметен часовник за iOS и Android

часовник на алкател-onetouch

Со CES само што започна, треската на Smartwatches. Овие паметни часовници несомнено ќе направат тренд во текот на целата година и има многу компании кои веќе го имаат својот модел или ќе го имаат наскоро. Високо прилагодливи уреди кои привлекуваат сè повеќе внимание.

Еден од главните клучеви за успехот на овие уреди или, барем, еден од најбараните од корисниците, е компатибилност. Војната меѓу оперативните системи се префрли и на овие часовници, кои во многу случаи работат само под еден систем. 

El Часовник на АлкателСепак, тој е компатибилен и со iOS и со Android, нешто што го прави попривлечен од другите видови паметни часовници. Досега, најголемиот експонент на оваа идеологија беше Пебл, кој ни презентираше многу компетентни часовници на ниво на автономија и целосно компатибилни со двата главни оперативни системи на пазарот, нешто што треба да се цени ако го смените вашиот уред во еден со оперативен систем на конкуренцијата.

Далеку од тоа да биде уред премија, Овој Алкател ни нуди карактеристики многу во согласност со останатите уреди: мерач на срцето, алтиметар, компас, NFC, ... Како главен диференцијатор треба да кажеме дека има сопствен оперативен систем на компанијата.

Добрите

 • Заоблен бирач со алуминиумски рамки.
 • Цената, која ќе биде 149 УСД.
 • Компатибилен од iOS 7 и Android 4.3.

Contras

 • Ниска густина на пиксели.
 • Лентата не може да се замени.
 • Како и Мото 360, дното на екранот е неупотребливо.
 • Нема безжично полнење, но ќе мора да го поврземе преку USB.

На кратко, не е одличен часовник, но не е повикан да биде. Може да биде добар прв контакт, иако ако не ни требаат многу придобивки, можеби и оние Ситно продолжи да биде нашиот најдобар сојузник за оваа цена.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.