Амазон продолжува да доминира во индустријата за паметни звучници во САД

Амазон Ехо

Амазон, како и WhatsApp во тоа време, беше првиот што стигна на пазарот за паметни звучници рака под рака со опсегот на звучници Ехо во 2014 година, ова му овозможи да стане лидер на пазарот, пазар кој продолжува да доминира и кој ќе го стори тоа во наредните години.

Најновите бројки објавени од еМаркетер го сугерираат тоа Тековниот удел на Амазон во САД е 72,9%, што претставува зголемување од 2% во споредба со 2018 година. Оваа бројка треба да падне во 2019 година на 69,7% во 2020 година и на 68.2% во 2021 година, бидејќи новите опции на пазарот стануваат сè попопуларни и попознати.

Амазон, уште една година, е на врвот на рангирањето со повеќе од двојно поголем удел што го има Google31.1% на крајот на 2019 година. Додека се проценува дека уделот на Амазон ќе се намали во 2020 и 2021 година, се очекува уделот на Гугл да се искачи на 31,7% во 2020 година и 32% во 2021 година.

Дистрибуиран е остатокот од пазарниот удел, сè додека не биде 100%, беше 2019% во 17,9 година, удел што ќе се искачи на 18,4% во 2020 година и до 18,8% во 2021 година. Во оваа категорија, ги наоѓаме обете HomePod на Apple, како звучниците Хармон Кардон и Sonos One.

Според Викторија Петрок, главен аналитичар во еМаркетер:

Од моментот кога Амазон за прв пат го претстави Ехо, тој создаде огромна предност во САД и продолжува да ги надминува предизвиците на своите најголеми конкуренти.

Претходно очекувавме дека Гугл и Епл ќе направат поголем напредок на овој пазар, но Амазон останува агресивен. Со понуда на достапни уреди и развивање на бројот на вештини за Алекса, компанијата ја задржа привлечноста на Ехо

Пазар на паметни звучници во САД, ќе порасне на 83,1 милиони корисници, 13,7% повеќе од претходната година, раст што ќе се намали до 2021 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.