Анкер ќе лансира две нови затворени камери што се компатибилни со HomeKit

еуфи камери хомекит

До излегувањето на iOS 13, безбедносните камери беа уредите што ги користеа тие беа помалку корисни при поврзување со HomeKit, бидејќи тие не ни понудија дополнителна предност над онаа што ја нуди природната апликација на предметната камера.

Благодарение на Home Secure Video, лансиран од страна на iOS 13, безбедносните камери имаат важен јаз во домашната автоматизација, бидејќи Apple ни дава можност за снимајте видеа 10 дена без никаков трошок Некои, сè додека имаме сметка од 200 GB или повеќе, се регистрираат за iCloud.

Благодарение на оваа одлика, веќе не е потребно да се договараат услуги за складирање од производителот на фотоапаратот во замена за месечна претплата. Logitech и Netatmo објавија ажурирања за некои од нивните модели на безбедносни камери се компатибилни со оваа нова опција. Анкер, производителот на камери и уреди за автоматизација на домот компатибилни со HomeKit, исто така, минатиот месец го ажурираше eufyCam 2 за да ја искористи оваа нова опција.

Еуфи спектарот на камери, кој му припаѓа на Анкер, штотуку го објави лансирањето на две нови безбедносни камери во затворените простории, обајцата се компатибилни со HomeKit, но во моментов не можеме да потврдиме дали и тие ќе бидат компатибилни со HomeKit Secure Video и тогаш ќе објасниме зошто.

Новите еуфи камери ни овозможуваат чувајте до 128 GB снимки внатре, повеќе од доволно простор за да може да снима сè што се случува пред камерите неколку дена и да се пристапи до нејзината содржина преку апликацијата за iOS. Појасно, вода.

Овие камери, со аудио во двете насоки, ни нудат 2k резолуција, ни овозможуваат да воспоставиме зони на предупредување благодарение на сензорот за движење и контролата од повеќе корисници. Основниот модел има цена САД долар 39,99, додека моделот со ротација од 360 степени и 100 степени вертикално, интегрира зум од 8x и ќе има цена од САД долар 49,99. Двата модели ќе бидат достапни од средината на мај на Амазон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.