Во моментов Xiaomi продава повеќе паметни часовници од Apple

Мибанд

Новата студија на пазарот за глобалната продажба на паметни часовници во вториот квартал од оваа година открива дека, иако многу малку, Xiaomi продаде повеќе единици од Apple. Прва позиција што уште еднаш ќе биде една од оние во Купертино кога ќе биде претставен новиот Apple Watch Series 7 овој месец.

Исто така, треба да се напомене дека извештајот зборува за единици, а не за продажба во долари. Тука Xiaomi ја има предноста од евтината цена што ја има Ми Бенд во споредба со Apple Watch.

Canalys, компанија специјализирана за истражување на пазарот, има само пост проценка на глобалната продажба на паметни часовници во вториот квартал оваа година. И иако за многу малку, Xiaomi победи во бројот на продадени единици пред втората компанија, Apple, следен од Huawei и Fitbit, оставајќи го моќниот Samsung на петтата позиција.

Имајте на ум дека во овој квартал, Xiaomi лансираше нов модел, Mi Smart Band 6, со што достигна до 8 millones продадени единици, во споредба со 7,9 millones на Apple Watch. С Everything укажува на фактот дека во третиот квартал, со лансирањето на новата серија 7 на Apple Watch, Apple повторно ќе се искачи на првата позиција.

Xiaomi

Xiaomi го изеде тостот на Apple за многу малку.

Извештајот го објаснува големиот бум на пазарот за паметни часовници и нараквици. Производителите прават големи напори да им обезбедат на своите уреди што можат да се носат со важни помагала во оваа област спорт и здравје, со нови, посигурни алгоритми во однос на биометриските податоци обезбедени од овие уреди.

И, исто така, со многу ветувачка иднина за овој пазар, бидејќи новите сензори се додаваат на уредите што можат да ни обезбедат повеќе податоци за нашето здравје, како што се крвен притисок или нивото на Гликоза во крвта, планирано за идните верзии на некои производители.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  Curубопитно е што Xiaomi не ги класифицира паметните бендови Mi како часовници, туку тие ги внесуваат статистиките како да се.

 2.   педрито dijo

  Паметните банди не се паметни WHATCH, тие се различни производи

  1.    Тони Кортес dijo

   Во право си. Но, не знам зошто, студијата на пазарот вклучува паметни ленти и паметни часовници како единствен асортиман на производи. Зошто и двајцата одат на зглобот? Нема смисла да се стават нараквици од 40 евра и 400 часовници во иста торба.