Големата побарувачка за iPhone 11 го принудува Apple да го зголеми производството на процесорот A13

Во текот на целата 2019 година, iPhone XR е паметен телефон најпродавани ширум светот, благодарение на одличната вредност за парите. Со лансирањето на iPhone 11, наследникот на iPhone XR, Apple го задржува моделот 2018 во продажба, но тој веќе не е крал на продажбата. Таа позиција сега паѓа на iPhone 11.

IPhone 11 е дури и подобар од iPhone XR И истата цена е како кога беше пуштена во продажба на пазарот. За време на Божиќ, Apple стави околу 65% од паметните телефони на американскиот пазар, повеќето од нив одговараат на опсегот на iPhone 11, каде што исто така се наоѓаат iPhone 11 Pro и 11 Pro Max.

Побарувачката се чини дека, за момент, не престанува да расте што ја принуди компанијата со седиште во Купертино да побарајте од TSMC, производител на чипот А13 за iPhone, да го зголеми своето производство со цел да се задоволи побарувачката. Според Блумберг, кој ја објави оваа вест, големата побарувачка за iPhone 11 не е само во САД, туку и во Кина, каде се чини дека Apple повторно ги враќа своите терени по хитот што се случи во 2018 година.

Новите гласини го сугерираат тоа Apple би можел да лансира нов буџет iPhone, iPhone кој би бил наследник на iPhone SE. Овој модел би имал 4,7 екран и би имал практично ист дизајн како iPhone 6,7 и 8, со сензор за отпечатоци и задна камера. Внатре, ќе го најдете новиот процесор А13 кој моментално е во опсегот на iPhone 11.

Овој нов iPhone, кој би се појавил на пазарот како iPhone 9, ќе влезе во фазата на производство следниот март, повторно според Блумберг и Може да има почетна цена од 399 долари во САД, околу 500 евра во Шпанија и тоа ќе биде достапно само во верзија за складирање од 64 GB


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   алтергејк dijo

    нова година и побарувачката се зголемува?, со доаѓањето на „ниската цена“ на јаболкото, овој обид за возбуда се отфрла