Дизни + достигна 50 милиони претплатници 5 месеци по лансирањето

Ноември 2019 година беше посебен месец за пазарот на видео услуги за стриминг, бидејќи пристигнаа две нови опции: Apple TV + и Disney +. Почетниот каталог на Apple TV + може да се смета на прстите на едната рака и сè беше сопствено производство.

Дизни + основаше голем дел од својата стратегија на понуди пристап до скоро целиот негов каталог  на серии и филмови од сите компании што ги купил последниве години, покрај тоа што нуди оригинална содржина, иако во многу помала мера. Според последните податоци, облогот Дизни + работи совршено за него.

Дизни + апликација за iOS

Дизни штотуку објави дека својот стриминг видео сервис, Дизни + само надмина 50 милиони претплатници, само 5 месеци по неговото лансирање. Последниот број на претплатници што компанијата ги објави пред неколку месеци, го изјави тоа бројот на претплатници беше 28,6 милиони. Во тоа време, услугата не беше стигната до Европа и другите земји.

Голем дел од растот што го доживеа во последните два месеци, во кој се здоби со 22 милиони нови претплатници, се должи на меѓународно проширување на услугата. Од минатиот 24 март, Дизни + е достапен во Велика Британија, Италија, Индија, Шпанија, Германија, Швајцарија и Австрија и неколку дена во Франција.

Дизни +

Растот што го доживеа платформата во најголем дел се должи на ограниченоста што ја следи голем дел од светската популација, како и на новината на новиот стриминг видео сервис кој првично не го нуди целиот каталог на компанија, и ќе продолжи да не го прави тоа во наредните години се додека не се финализираат договорите за дистрибуција што ги имаат со другите видео сервиси за стриминг.

Дизни започна различни промоции, некои од нив сè уште се на сила, така што корисниците тие ќе ангажираат цела година до нивната услуга за пренос на видео, заштедувајќи им неколку месечни плаќања. Многумина се луѓе кои ја искористија оваа понуда (вклучително и јас), но откако ќе заврши првата година, ќе размислам двапати за обновување на претплатата.

Оригиналната содржина е многу ограничена, а остатокот од каталогот се серии и филмови што веќе сум ги видел и не ми го привлекуваат особено вниманието. Дизни го знае тоа не можат да живеат од приход И, треба да ги ставите батериите за корисниците да гледаат нови содржини секој месец, а не мислам на нови епизоди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.