Идните планови на Apple не вклучуваат спојување на iPad и Mac

Долги години зборуваме за можноста плановите на Apple да ги спојат линијата iPad и Mac на еден или друг начин во иднина, што може да биде првиот чекор кон исчезнувањето на моделите за влез во опсегот на Mac, како што е случајот со MacBook Air во корист на iPad Pro, на пример.

Со доаѓањето на iPadOS и macOS Big Sur, видовме многу сличности во двата оперативни системи. По претставувањето на новиот iPad Pro со процесорот М1 на Apple, има многу гласини дека Apple може да ги спои двата уреди, иако од компанијата наведуваат дека иднината на двата уреди ќе остане независна.

Разговараа Грег Јосвиак, Главен директор за маркетинг и Johnон Тернунс, Главен директор за хардвер Независната, наведувајќи дека компанијата не планирате да ги споите двата уреди во едно. Јосвјак тврди дека имплементирањето на М1 процесорот во новиот iPad Pro не е знак дека Apple работи на приближување на двата уреди.

Постојат две спротивставени приказни што луѓето сакаат да ги раскажуваат за iPad и Mac.Од една страна, луѓето велат дека се во конфликт едни со други. Дека некој треба да одлучи дали сака Mac или сака iPad.

Од друга страна, луѓето велат дека ги спојуваме во една: дека постои голем заговор да се елиминираат двете категории и да се направат една. И реалноста е дека ниту една од двете работи не е точна. Ние се гордееме што работиме многу, многу напорно за да ги создадеме најдобрите производи во нивните категории.

iPad Pro M1

Johnон Тернус додаде дека мотивацијата на Епл е да се направи најдобриот Mac и најдобриот iPad и дека компанијата ќе продолжи да се фокусира на тоа и во иднина, отфрлајќи ги идеите за конвергенција што ги опкружуваат двата уреди.

Јосвијак потврди дека сакале да го користат М1 процесорот во новиот опсег на iPad Pro за да им гарантираат на своите потенцијални клиенти дека уредот нема да застари за неколку години како и давање можност на развивачите да креираат софтвер кој ви овозможува да го извлечете максимумот од него.

Магична тастатура во бело

Она што е јасно е дека уредот нема да застари во следните неколку години, сепак, ако волшебната тастатура има. Тастатурата со trackpad што ја лансираше Apple минатата година и не е компатибилна со новата генерација на iPad Pro, бидејќи е за 0,5 мм поширока (поради мини-ЛЕД екранот) што ја вклучува.

Ако ја купивте Магичната тастатура за 2018-инчниот iPad Pro 2020 и 12,9 година и планирате да го купите новиот iPad Pro 2021, ќе треба да ја купите и новата Magic Keyboard, освен ако Apple започнете промоција или попуст кога е достапно за резервација во текот на целиот месец мај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.