Извршниот директор на Apple открива дека ФБИ веќе го „хакнал“ iOS

безбедност

„Епл“ неодамна напиша изјава за Министерството за правда и нејзините барања „Епл“ да го исполни барањето на ФБИ за отклучување на „Ајфон“ што му припаѓа на осомничен за тероризам.. Портпарол на „Епл“ објави дека ФБИ ги игнорира граѓанските слободи и основните права во случај на отклучување на „Ајфон“, објаснувајќи ги поцелосно деталите за овој случај што предизвикува толку многу разговори низ целиот свет. Извршен директор на „Епл“ ја искористи можноста да ни даде неколку откривачки информации за ова прашање што ги прави јасни намерите на ФБИ и Владата на Соединетите држави во сето ова.

Според „Епл“ секогаш одржувало, отклучувањето на „Ајфон“ е технички невозможно без да се знаат лозинките на корисникот, барем за инженерите од Купертино, но бидејќи Владата на Соединетите држави не сака да ја прифати оваа привилегија, тие инсистираат на тоа дека „Епл“ треба да ги отклучува уредите „ИОС“ пред судски барања, што повеќе, тие ве повикуваат да ги поставите задните врати за да може Владата слободно да шета низ уредите на граѓаните, веќе не од Соединетите држави, туку од целиот свет, што Епл целосно го одбива.

Apple ID на iPhone-от што му припаѓал на еден од терористите од Сан Бернадино е променет само 24 часа откако Владата го зазеде уредот, па очигледно Владата конечно пристапи до информациите што им беа потребни без да го хакираат, или тие беа во можност да хакираат тоа самостојно.

„Епл“ тврди дека ФБИ веќе имал пристап до податоците и дека во никој случај нема да стават „задни врати“ на нивните уреди за да им помогнат на властите да ги кршат основните и граѓанските права ширум светот. Значи, се чини дека владата го користи алиби-алибито на терористот како само изговор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јаранор dijo

  Јас велам дека една работа е да го внесете iCloud со лозинката iCloud и ID iCloud, што значи дека е променет ид-iCloud (не знам зошто и како) и друго е да пристапите до физичкиот уред што го користите пин или алфанумерички клуч.

 2.   Карлос dijo

  Можеби тоа не беше ФБИ и ако некој партнер на терористите!

 3.   Оскармл dijo

  Но, ако можете да направите jailbreak, нема да можете да пристапите до папките? Или, само хакерите можат само.