Дали сега го купувам iPhone 12 или чекам за новиот iPhone 13?

IPhone 13 камера во нов концепт

Вечното прашање кога ќе пристигнат овие датуми е она што можете да го прочитате во насловот: Дали сега го купувам iPhone 12 или чекам за новиот iPhone 13? Во овој случај, одговорот може да биде различен во зависност од случајот, но сега ќе се обидеме да ве советуваме на некој начин за да не брзате со оваа одлука.

Кога зборуваме за iPhone треба да земеме предвид неколку фактори а тоа е дека тие губат мала вредност на пазарот и покрај објавувањето на нов модел, но вистина е дека можете да најдете некои интересни понуди и Сигурно ќе можете да заштедите пари ако чекате само за претставување на новиот iPhone 13.

Некои од новитетите на новиот iPhone 13 се важни како на пр Екран од 120Hz, екран секогаш вклучен или подобрувања на камерата, но се чини дека нема да имаме големи промени во овој нов уред според гласините денес ... Ова ќе го видиме само при лансирање и засега има малку време за тоа, затоа најдобро е да не брзаме одлуката бидејќи финансиските трошоци не се мали во сите случаи.

Моментално мојот стар iPhone работи добро

iPhone XS

Ако сте еден од корисниците кои ги имаат во свои раце iPhone 6S, iPhone 7, iPhone 8, па дури и iPhone X препораката е да чекате да пристигне iPhone 13 за да го купите. Ова може да биде најдобриот совет за овие корисници кои имаат „стар“ уред и сакаат да преминат на новиот модел.

Во секој случај, ако подобрувањата спроведени во новиот модел iPhone 13 што е претставен во месец септември не ве интересираат секогаш можете да ги најдете моделите на iPhone 12 со пониска цена, така што во овој случај ако вашиот iPhone работи добро најдобро е да го чувате до денот на презентацијата.

Мојот iPhone не работи добро и морам да го сменам

скршен iPhone

Во овој случај, она што можете да направите е да барате интересна понуда за iPhone кој е постар од сегашните модели. Постојат обновени зделки за iPhone што можат да бидат од голема корист во овие случаи. Причината е едноставна, ќе заштедите многу во цената и можете да го ставите истиот терминал во продажба, додека губите малку пари на пазарот. Ако се префрлите на iPhone 12, инвестицијата е поголема, затоа во овој случај не ве советуваме да го купите овој последен iPhone, освен ако немате повеќе париили Инвестицијата е поголема и ќе изгубите повеќе пари со купување, од друга страна, ако изберете една да потрошите до септември, а потоа ја ставите на продажба, можеби нема да изгубите толку пари.

Откако ќе се претстави моделот iPhone 13, можете да го изберете оној што ви се допаѓа најмногу, iPhone 12 со одреден попуст или директно за новиот модел. На овој начин секогаш ќе излегувате победнички бидејќи инвестицијата ќе биде во поновите модели. Можете исто така да изберете да изберете iPhone 12 и да одите од 13, но тоа во моментов не мислиме дека е добра одлука.

Најдобар совет во моментов е да бидете трпеливи.

iPhone 13

Ако немате екстремна потреба или директно не е затоа што вашиот iPhone е скршен, најдоброто нешто во сите случаи е да се издржите овој август и да чекате да се одлучи презентацијата на септември. Знаеме дека е тешко да се очекува нешто побавно од вообичаеното кога ја имате саканата камера од најновата генерација, иако е вистина дека чекањето е с the уште најдобрата опција во овој момент. 

Значи, на прашањето Дали сега го купувам iPhone 12 или чекам за новиот iPhone 13? Одговорот би бил да се почека презентацијата на iPhone 13 и потоа да се процени дали сте заинтересирани или не за купување на овој нов модел што компанијата Купертино ќе го лансира. Всушност, купувањето на iPhone 12 сега не е лоша опција, но јасно е дека iPhone 13 ќе додаде подобрувања во однос на сегашниот модел и како што велиме, можете да најдете интересна понуда на iPhone 12 откако ќе се претстави моделот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.