Мајкрософт ја лансираше тастатурата Hub за iPhone

хаб-тастатура

Пристигнувањето на iOS 8 беше слетување на тастатури од трети страни на мобилниот оперативен систем на Apple. Многумина беа програмери кои брзо се обложуваа на тастатури и преку ноќ, App Store беше исполнета со апликации што ни овозможија да користиме различни тастатури на нашиот мобилен уред.

Но, на крајот, имаше многу корисници кои одлучија да се вратат на користењето на мајчината тастатура iOS, што и покрај тоа што е прилично нормално, не ни нуди никаков проблем со компатибилноста со која било апликација. Прелистувачот Google Chrome мораше целосно да ја елиминира компатибилноста на тастатури од трети лица со оваа апликација, бидејќи тие не престанаа да предизвикуваат проблеми при нивна употреба.

Пред неколку недели ви ја покажавме намерата на Мајкрософт да понудете кружна тастатура за пишување на големи екрани со едната рака, идеја дека априори изгледа одлична, но во моментов не знаеме кога ќе пристигне во App Store. Оној што го достигна пазарот е нов проект од Microsoft Ideas Garage во форма на тастатура. Hub Keyboard е на прв поглед нормална тастатура која ни овозможува да пишуваме на ист начин како што тоа го правиме со мајчината тастатура iOS.

Но, за разлика од мајчината тастатура на iOS, Х.ub Keyboard ни нуди брз пристап до документите што ги создадовме благодарение на различните апликации што ни ги нудат момците од Microsoft и кои се скриени зачувани во OneDrive или SharePoint. Но, покрај тоа, тоа исто така ни овозможува брзо да ги споделуваме контактите што сме ги зачувале на нашиот уред, за да можеме брзо да ги испраќаме на други луѓе.

Ако постојано работиме со документи што треба да ги споделиме или ако имаме потреба да испраќаме телефонски броеви на други контакти, оваа тастатура е идеалнаво спротивно, вистинската функција на тастатурата Hub е нула.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Слика на зачувување на местото на алваро Естрада dijo

  Тастатурата траеше 30 секунди. Она што е потребно да се напише, видете дека е на англиски јазик и дека апсолутно не корегира ниту еден погрешно напишан збор.

 2.   Bryan dijo

  жал ми е што само овој на англиски ми звучеше добро сè додека не го пронајдов овој огромен недостаток