Нетфликс ќе ја зголеми компресијата на своите видеа во 1080p

Netflix

Нетфликс е една од најпопуларните платформи за стриминг дигитални содржини на планетата, а за да се стигне подеднакво до сите домаќинства потребно е тие да извршуваат разни задачи за видео компресија за да не им наштети на оние кои користат пониска мрежа на АДСЛ. Овие теоретски помали датотеки дозволете им на корисниците да извлечат повеќе од нивниот опсег и користењето помалку меморија на уредот е нешто на што Apple не е премногу фокусиран, ваквиот вид компресија што е добар, ќе има добри резултати во iTunes, сепак, Apple продолжува да заглушува за ефикасна компресија на дигиталната содржина.

Портпаролот на Нетфликс зема предвид дека со години медиумите и клиентите се опседнати со бројот на мегапиксели на камерите и не биле со квалитетот на сензорот. Истото се случи и со музиката, каде што бит-стапката беше центар на напредувањето, без размислување за кодеците и нивните предности.

Нетфликс се фокусира на бит-стапките на своите 1080p видеа за да ги намали на 2000 Kbps во содржина што не е фокусирана на дејството. Ова е помалку од половина од 5500 Kbps што се користат во просек во платформата, без забележливо губење на квалитетот (барем тие ветуваат).

Тој се осмели да каже дека потрошувачите се глупави за толку многу фокусирање на низа аспекти што трошат голема количина на податоци и мрежно оптеретување без да се грижат дали ќе ги компресираат за да ги направат поефикасни, како да е направено во други области. Ова доведе до време кога меморијата за складирање е целосно експлодирана во однос на квантитетот, кога можеби поголема компресија на дигиталната содржина не би ни наштетила во однос на квалитетот, но би имала корист во однос на просторот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Луис Падилја dijo

    „Епл“ не го прави глувото слушање на дигиталната компресија, всушност тој користи H265 при повиците на „FaceTime“ и има неколку патенти поврзани со H265. Она што не го знаеме е кога ќе изберете да му дадете поддршка на овој кодек на вашите уреди, како што е новиот Apple TV, вашите причини? Прашајте го Ахрендтс.