Овие се апликации компатибилни со просторното аудио на AirPods Pro и Max

Просторно аудио AirPods Pro и Max

iOS 14 распореди една од најочекуваните функции од страна на корисниците на AirPods Pro. Еден ден по лансирањето на оваа нова верзија, Apple ги лансираше AirPods Max, неговите слушалки над ушите исто така компатибилен со просторно аудио вградено во ажурирање на iOS и iPadOS. Сепак, три месеци по лансирањето на извонредното просторно аудио на Apple компатибилно со AirPods Pro и Max, многу малку апликации се направени компатибилни со него. Овде ви оставаме список на компатибилни апликации во кои промашуваме одлични услуги за стриминг, како што се Netflix или YouTube.

Просторното аудио на AirPods Pro и Max: компатибилни апликации

Кога гледате компатибилна емисија или филм, AirPods Max (iOS 14.3 или понов) и AirPods Pro користат просторно аудио со динамично следење на главата за да создадат извонредно искуство со звук. Surroundе ги слушнете каналите за опкружувачки звук на вистинското место, дури и ако ја свртите главата или го поместите вашиот iPhone.

El просторно аудио со динамично следење на главата Функцијата Епл е крстена, скратувајќи го своето име во „просторно аудио“. Овој вид аудио генерира опкружувачки звук со цел да изгледа како да доаѓа од околу вас. Звучното поле останува фокусирано на уредот и гласот останува со актерот или дејството на екранот.

Функцијата е компатибилна со AirPods Pro и AirPods Max. Покрај тоа, потребно е да имате iPhone 7 или понов, 12,9-инчен iPad Pro 3-та генерација или подоцна, 11-инчен iPad Pro, 3-та генерација iPad Air или понова, 6-та генерација или подоцнежен iPad или 5-та генерација iPad мини. Овие уреди мора да се инсталирани iOS или iPadOS 14 или повисок со цел да се овозможи опкружувачки звук.

Просторно аудио
Поврзана статија:
Нетфликс не е насочен кон просторното аудио на Епл и неговите AirPods

Но клучот за сето ова е имаат содржина што е компатибилна со просторно аудио. За да го направат ова, апликациите треба да се прилагодат на технологијата и да го понудат звукот на посебен начин да се интегрираат во AirPods Pro и Max, така што тие можат да ги користат жироскопите и акцелерометрите и правилно да го користат просторен аудио. Ова се неколку компатибилни апликации:

 • Воздух Видео HD
 • Apple TV
 • Дизни +
 • Истражувач на датотеки FE
 • Фокстел Оди
 • HBO Макс
 • Hulu
 • Plex

Сепак, постојат многу други апликации кои не се компатибилни и тоа треба да се должи на големиот број на корисници кои ги користат. Ова е случај со VLC, Vimeo, Amazon Prime Video, YouTube или Infuse. Сепак, има аналитичари кои велат дека Нетфликс тестира просторно аудио, иако внатрешните гласови на компанијата негираат какви било докази. Seeе видиме дали тие конечно се осмелуваат да ја направат својата содржина компатибилна со оваа технологија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.