Откривање пад: новата функција што доаѓа со iPhone 14

Функција за откривање шок iPhone 14 За време на претставувањето на својот iPhone 14 и новите модели на паметни часовници, Apple ја искористи можноста да ја прикаже својата нова безбедносна карактеристика наречена „Откривање падови“. Со неа, сега телефоните и часовниците на брендот ќе можат да утврдат дали, при многу насилен удар, се работи за сообраќајна несреќа.

Со оваа функција, Apple ќе се обиде да ги спаси животите на стотици возачи кои претрпуваат несреќи на патиштата, понекогаш толку сериозни што не се ни во можност да повикаат итни случаи.

Што е детекција на шок и како функционира?

Функцијата е дизајнирана да открива тешки автомобилски несреќи, како што се судири од задниот дел, предниот удар, страничниот удар или судирите од превртување.. За да се утврди дали се случила несреќа, го користи GPS-от на уредот, како и неговите акцелерометри и микрофони.

Идејата е дека во случај на сериозна сообраќајна несреќа, на екранот се појавува опција која ви овозможува да побарате помош од 911. Доколку по 20 секунди корисникот не комуницирал за да го откаже повикот, уредот автоматски ќе контактира со службите за итни случаи. Во случај да сте конфигурирале контакт за итни случаи, ќе му испратите порака со вашата локација.

сообраќајна несреќа iPhone 14 Кога службата за итни случаи ќе одговори на повикот, Сири ќе се погрижи да емитува порака за предупредување на секои 5 секунди, предупредувајќи дека сопственикот на телефонот доживеал тешка сообраќајна несреќа. Потоа ќе ја испрати својата проценета локација и радиусот на пребарување.

Оваа новина нема никаква врска со итни пораки преку сателит, бидејќи ова е алатка на Apple наменета за кога корисниците се блокирани некаде без покриеност. Сепак, Детекторот за несреќи на iPhone 14 е дизајниран за удари во автомобилот.

Треба да се напомене дека системот е добро калибриран, па нема ризик да се активира кога корисникот ќе се сопне или кога ќе падне телефонот.

Како да ја активирате и деактивирате функцијата за откривање шок?

Овозможи/оневозможи откривање шок Функцијата не бара конфигурација бидејќи е стандардно овозможена на поддржаните уреди. Во случај да се прашувате, уредите што се компатибилни со откривање несреќи се сите модели на iPhone 14, Apple Watch Series 8, Apple Watch SE (2a генерација) и Apple Watch Ultra. Што значи целиот нов екосистем на компанијата.

Меѓутоа, ако сте загрижени дека функцијата може да не успее и повикајте брза помош, Можете да го оневозможите следејќи ги овие чекори:

  1. Внесете го делот "конфигурација“ од вашиот уред на Apple.
  2. Одете на дното на менито. Таму ќе ја најдете опцијатаСОС итни случаи“ каде што треба да влезете.
  3. Во делот „Откривање несреќи“, отштиклирајте го полето до Повик по сериозна несреќа.

И подготвени! На овој начин ќе успеете да ја оневозможите опцијата за откривање на падови. Ако во кое било време сакате да го активирате повторно, само треба повторно да го активирате прекинувачот во делот „Поставки“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.