Претстојните уреди на Apple може да забележат значително зголемување на цената поради недостаток на чипови

Чип

Беше јасно дека на глобален недостаток на чипови Oneе го земе својот данок на еден или друг начин на Apple. Или ќе платите поскапо, или ќе останете без чипови, нема друг. И уште повеќе ако зависите од еден давател на процесор ARM, како што е TMSC.

Можеби е тоа iPhone 13 ослободете се од зголемувањето, бидејќи тие се нарачки затворени со месеци, но јасно е дека новите процесорски договори што Apple моментално ги потпишува се со многу повисока куповна цена во споредба со минатата година, доколку сакате да бидете сигурни дека имате Акции на чипови за да се соберат во следните изданија. И тој дополнителен трошок, очигледно, ќе се пренесе во конечната цена на уредот. Секако.

Никеи Азија само што објавив пријавите каде што детално пишува дека следните уреди што ги лансира Јаболко тие ќе имаат дополнителна премија за цена поради зголемувањето на цената на чинење на процесорите што ги вградуваат. Виновникот за зголемувањето на трошоците е глобалниот недостаток на чипови.

Водечкиот снабдувач на процесори на Apple, TSMC, ќе ја зголеми цената на своите чипови, поради недостаток на процесори што постојат на пазарот. Се чини дека тоа ќе биде најважното зголемување на цената на неговите процесори во текот на целата деценија. Лоши вести за Apple, без сомнение.

TMSC процесорите се веќе околу 20% поскапи од конкуренцијата, и. отсега тие ќе бидат уште повеќе. Производителот ќе инвестира повеќе од 100.000 милиони во следните три години да изградат нови производствени погони, а тоа ќе влијае на крајната цена на нивните производи отсега.

Според извештајот, новите цени ќе се применуваат на нарачки што се затворени заклучно со Октомври 1, така што „во теорија“ процесорите што го монтираат iPhone 13 се ослободуваат од подемот. Ќе видиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.