Таткото Роберт Паладино, кој го инспирираше машинскиот печат на Мек, почина на 83 години

Роберт-Паладино

Роберт Паладино, 1.933-2.016 година

Таткото Роберт Паладино, чија работа како наставник по калиграфија влијаеше на младиот Стив sобс, а подоцна и на првиот iMac, тој почина вчера на 83 години стар. Паладино, бил римокатолички свештеник кој ја научил уметноста на калиграфијата како трапистички монах и ги инспирирал трансформативните букви користени во раните компјутери и, по продолжение, современиот персонален компјутер (компјутер). Пред Mac, компјутерите и оперативните системи користеа фонтови и фонтови создадени од IBM.

Роберт Паладино и Стив sобс се запознаа за време на обуката на Рид колеџот во Портланд, Орегон, каде што беше нивно наставник по калиграфија од 1969 до 1984 година. Jobобс се приклучи на часот на Паладино по напуштањето на Рид колеџот во 1972 година и, се чини, беше многу шокиран, доаѓајќи да се расправа со развивачите на оперативниот систем Mac за тоа што сакаат да вклучат фонтови во компјутерите за кои се веруваше дека тоа е невозможно во тоа време.

грчки тип

Тип грчки букви

Роберт Паладино, 1.933-2.016 година

Во говорот за започнување во 2005 година, sобс зборуваше за влијанието што го имаа учењата на Паладино:

Ништо од ова, нема надеж дека ќе имам практична примена во мојот живот. Но, 10 години подоцна, кога го дизајниравме првиот компјутер Макинтош, сè ми се врати. И го дизајниравме Mac. Тој беше првиот компјутер со прекрасна типографија. Ако никогаш не испаднев од тој курс на колеџ, Мек никогаш немаше да има повеќе пропорционално распоредени букви или фонтови. И бидејќи Виндоус го копираше само Мек, веројатно нема ниту еден персонален компјутер. Ако никогаш не испаднев од часовите, никогаш немаше да паѓам на овој вид калиграфија и персоналните компјутери можеби немаа прекрасна типографија како што тие прават. Се разбира, беше невозможно да се поврзат точките со нетрпение кога бев на колеџ. Но, беше многу, многу јасно, гледајќи наназад десет години подоцна.

Jobобс не го спомна тоа, но Паладино беше консултиран за создавање на првите грчки букви од Мек и свештеникот рече „Тој го зеде мојот час и стана многу заинтересиран за буквите форми. Се врати една година или нешто подоцна и рече дека го интересира мојата грчка азбука".

Паладино имаше свое влијание врз компјутерската револуција, но тој никогаш не користеше компјутер. Почивај во мир.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рафа dijo

  Честитки за сеќавањето на овој добар човек. Почивај во мир.

 2.   Огорчен dijo

  Кога станува збор за години, илјадниците не се одделени со точки. Не е 2.016 година, туку 2016 година.