Петтата бета верзија на iOS 14 / iPadOS за програмери сега е достапна

бета иос 14

Како што беше планирано, две недели по лансирањето на четвртата бета верзија на iOS 14, Apple лансираше нова бета верзија, петта конкретно, бета верзија што во моментов е достапна само за програмерите. Заедно со оваа бета верзија, и како и обично, соодветниот за iPad е исто така достапен.

Ова ново ажурирање е достапно преку ОТА, така што треба да одиме само до опциите за конфигурација на нашиот уред, општите и ажурирањата на софтверот. Во моментот не знаеме кои се новостите што се воведени во оваа нова бета верзија, па ќе мора да почекаме неколку часа додека програмерите ќе продолжат со тоа.

Четвртата бета верзија на iOS 14 воведе а нова колекција додатоци за ТВ-апликацијата. Покрај тоа, има и поддршка за API за известување за изложеност COVID-19, поддршка што е достапна неколку недели во iOS 13, но беше вклучена во првите три бета верзии на iOS 14. Покрај тоа, оваа функционалност има најистакната локација во рамките на опциите за конфигурација.

Во однос на перформансите на траењето на батеријата, додека првата бета верзија што беше објавена на следната верзија на iOS 14 Тоа беше оној што понуди најдолго, додека четвртата беше онаа што понуди најмалку автономија. Се надеваме дека Apple ги подобри перформансите на потрошувачката на батерија во оваа нова бета верзија.

Кога е објавен iOS 14 во својата последна верзија?

Apple го искористи настанот и ја претстави новата верзија на iPhone за да го објави лансирањето на новата верзија на iOS. Ако земеме предвид дека оваа година најавата и лансирањето на новата палета на iPhone би се одложила до октомври, веројатно е дека Apple исто така, го одложувајте објавувањето на финалната верзија. Се надевам дека не


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.